Dobieramy kolory ścian!

Kolory we wnętrzach odgrywają wbrew pozorom bardzo istotną rolę. To właśnie one przy współudziale światła tworzą nastrój, nadają pomieszczeniu charakteru, a jeśli są odpowiednio dobrane, to także mogą poprawiać pewne niedoskonałości lub proporcje mieszkania. Generalnie w wyborze barw kierujemy się swoimi upodobaniami i indywidualnymi gustami, wybierając kolory przytulne czy nie brudzące. Zazwyczaj boimy się odważnych, ekstrawaganckich połączeń w obawie przed wynikiem końcowym. Jednak wiedza o barwach  i o wpływie, jaki wywiera na nasze samopoczucie powinno nieco ułatwić zadanie. Jeśli połączymy to z wiedzą, jaki kolor pasuje do przeznaczenia danego pomieszczenia, efekt powinien być gwarantowany.

Dobierając kolor trzeba mieć na uwadze fakt, aby nie przesadzić z ilością kolorów. Co to znaczy? We wnętrzu powinien być jeden kolor przewodni, który będzie dominować na największych płaszczyznach ścian i do niego należałoby dopasować maksymalnie dwa, które będą go uzupełniać. Kolor dopełniający powinien występować w dodatkach, takich jak poduszki, dywaniki, obrusy, czy poduszki. Aby wszystko ze sobą harmonizowało, jako kolor przewodni użyjmy barwy jasnej, ciepłej, natomiast w roli uzupełniającej bardziej odważnych, nasyconych i wyrazistych.

W doborze gamy kolorystycznej nie bierzemy pod uwagę jedynie ścian i sufitu, ale także meble czy podłogę, czyli tzw. wyposażenie wnętrza. Na psychikę będzie oddziaływać całość zestawienia w pomieszczeniu.

Pokoje dzienne powinny emanować optymizmem i energią, stąd najlepszym rozwiązaniem kolorystycznym będzie użycie średnio nasyconych, ciepłych barw, takich jak pomarańcze, morele. Jeśli pokój jest dobrze doświetlony, z powodzeniem można zastosować ciemny kolor, który będzie stanowił niejako akcent. Świetnym połączeniem będzie pomalowanie dwóch ścian na ciemniejszy kolor i dwóch na jaśniejszy.

Do sypialni najlepszy będzie kolor jasny, chłodny, któremu będziemy zawdzięczać odpoczynek. Fiolety, błękity i zielenie najlepiej będą się prezentowały.

W przypadku kuchni kolor ścian zależy od stylu. Nowoczesne wnętrza pasują do jasnych kolorów, natomiast kuchnie klasyczne z racji ciemnych frontów najlepiej będą współgrały ze ścianami w odcieniu ziemi.