Jaki strój na rower?

W zależności od tego, czy rowerem jeździmy amatorsko, czy też półprofesjonalnie lub profesjonalnie, każdy posiadacz dwóch kółek powinien posiadać odpowiedni strój do jazdy.

Ci, którzy jeżdżą rowerem raczej rzadko nie przywiązują uwagi do odpowiedniego stroju, jednak sytuacja zmienia się diametralnie w momencie, gdy na rowerze spędzamy większą ilość czasu. Brak odpowiedniego stroju na dłuższą metę z pewnością da się nam we znaki dlatego też warto zaopatrzyć się specjalne spodenki, koszulkę, bieliznę i inne dodatki. Na rynku znajdziemy bardzo wiele firm, które oferują nam odzież sportową. Ta przeznaczona na rower, charakteryzuje się tym, że uszyta jest z materiałów odprowadzających wilgoć na zewnątrz jednocześnie zapewniając nam komfort i higienę (tzw. System „clima cool”). Tego typu rozwiązanie powoduje, że pot wydalany jest na zewnątrz i nasza koszulka lub spodenki nie są w pełni przepocone. Spodenki do jazdy na rowerze wyposażone są we wkładkę z gąbki lub innego materiału, który sprawia, że nie będziemy odczuwali skutków twardego siodełka. Zapewnia ona komfort dla miejsc intymnych i jest niemal niewidoczna z zewnątrz.

W zależności od pory roku, producenci odzieży przygotowali dla wszystkich fanów dwóch kółek komplety do jazdy wiosną i latem, a także jesienią i zimą. Różnica jest oczywiście taka, że te przeznaczone do jazdy w chłodniejsze dni posiadają długi rękaw oraz nogawki, a także użyty materiał ochroni nas od skutków mrozu i zimnego wiatru (tzw. „windstopper”). Jeśli korzystamy z roweru w okresie jesienno-zimowym, to nie zapomnijmy o zaopatrzeniu się w następujące dodatki:

  • Zimowe rękawiczki
  • Ochraniacze/ocieplacze na obuwie
  • Kominiarka
  • Kask

Każdy rowerzysta dobrze o tym wie, że aby jazda była przyjemna i dynamiczna, to nie możemy wkładać na siebie zbyt dużej ilości odzieży, gdyż ogranicza to naszą swobodę ruchową, która przekłada się na efektywność jazdy. Wychodząc naprzeciw tego typu oczekiwaniom, wielu producentów stosuje coraz cieńsze materiały, które jednak doskonale ochraniają nasze ciało.

Producenci również oferują nam stroje w zależności od stylu jazdy, jaki preferujemy, i tak inna odzież przeznaczona będzie dla osób jeżdżących na rowerach MTB, a jeszcze inna dla fanów kolarstwa szosowego. Dla tych pierwszych przygotowano stroje z dodatkowymi ochraniaczami z uwagi na to, iż jazda w terenie, takim jak las, czy góry niesie za sobą większe ryzyku upadku. W tym przypadku stosuje się inny typ obuwia, w którym stawia się głównie na wytrzymałość i konkretną konstrukcję umożliwiającą także piesze przemieszczanie się w trudnym terenie. Spodenki wyposażone są w dodatkowe ochraniacze, a kaski mają inną strukturę niż na przykład przeznaczone do jazdy na szosie.

Fani jazdy szosowej mają również spore pole do popisu jeśli chodzi o zaopatrzenie się w odpowiedni strój. W tym przypadku stawia się przede wszystkim na minimalną wagę i aerodynamikę stroju, która przekłada się na wyniki sportowe. Kolarze to grupa rowerzystów, która najbardziej z wszystkich grup ogranicza ilość warstw zakładanych na siebie. Jest to adekwatne do charakteru rowerów szosowych, które pozbawione są wszelkich dodatków obciążających sprzęt, a materiały z jakich zostały wykonane, należą do najlżejszych (karbon, tytan, aluminium). Koszulki, spodenki, kurtki, wiatrówki – do wszystkich z nich użyto najlżejszych materiałów, co pozwala na ograniczenie dodatkowego obciążenia rowerzysty.

Nie ważne czy wyjeżdżasz rowerem raz z miesiącu, czy raz dziennie – jednym z najważniejszych elementów stroju rowerzysty jest kask. Oby jednak nie był on nam nigdy potrzebny, ale w razie upadku z pewnością ochroni on nas przed przykrymi następstwami urazów głowy. W wielu państwach kask jest obowiązkową częścią wyposażenia, także w naszym kraju coraz większą uwagą otacza się bezpieczeństwo kierujących jednośladem.

Aby przejażdżki rowerowe były komfortowe i wygodne powinniśmy zadbać o wyżej wymienione aspekty, które z pewnością umilą nam czas spędzony na jeździe i pozwolą nam na swobodne poruszanie się po szosie, lesie, czy górach.