Większość blizn powstałych w wyniku niewielkich i płytkich zranień, z czasem samoistnie znika bez śladu. Jednak są i takie, które wymagają zastosowania odpowiedniej metody leczenia. Jakie są rodzaje blizn oraz jak należy postępować podczas ich pielęgnacji?
Blizny – jak dbać o ślad po zranieniu?
O tym, jak pielęgnować blizny po zranieniu decyduje jej rodzaj, jaki pojawił się w miejscu zranienia. Tak więc:
- Blizna zwykła – początkowo jest twarda i zgrubiała, o sinoczerwonym zabarwieniu, cechuje się uczuciem swędzenia. Z czasem mięknie, staje się jaśniejsza, a swędzenie ustępuje. W przypadku gdy jest ona niewielka i w mało widocznym miejscu, można zrezygnować z ingerencji. Te większe lub bardziej widoczne po całkowitym zasklepieniu się rany warto posmarować maścią, żelem lub oliwką (np. Bio oil na blizny) i delikatnie masować kolistym ruchem.
- Blizna przerosła – tworzy się, gdy naturalny proces gojenia rany uległ zakłóceniom. Może ona rozszerzać się poza miejsce zranienia oraz cechuje się mniejszą elastycznością. W tym przypadku należy chronić skórę przed rozciąganiem i napinaniem. W celu zapobiegania rozrostowi blizny zaleca się smarowanie jej maścią cebulową lub zaklejenie jej specjalnym plastrem sylikonowym na blizny.
- Blizna zanikowa – powstaje w wyniku zakończenia ospy wietrznej oraz trądziku młodzieńczego. Przypomina ona mały dołeczek. Powstaje w czasie gojenia się rany, kiedy organizm nie produkuje wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej. Krostek nie należy wyciskać i nie powinno się zrywać strupków. W celu zlikwidowania świądu, krostki można smarować maścią cynkową. W sytuacji, gdy po trądziku pozostaną widoczne blizny, zaleca się wykonać zabieg mikrodermobrazji.
Skuteczne sposoby na przyspieszenie gojenia się blizn
Wygląd blizny jest uzależniony od takich czynników jak staranność i czas poświęcony na pielęgnację. Jednak maści i kremy często bywają niewystarczające, w związku z czym:
- Nie zrywać strupków powstających w trakcie gojenia się rany – z upływem czasu same odpadną. Ich zrywanie może przyczynić się do zainfekowania skóry oraz nadać bliźnie nieestetycznego wyglądu.
- Po cesarskim cięciu lub operacjach brzusznych warto zadbać o utrzymanie odpowiedniej wagi, aby skóra zapobiec nadmiernemu rozciąganiu się skóry.
- W ciągu co najmniej roku należy chronić bliznę przed promieniami słonecznymi. Nie zaleca się także korzystania z usług solarium. Promieniowanie słoneczne powoduje pobudzenie odkładania się kolagenu w bliźnie, a to może przyczynić się do powstania przerostów, dokuczliwego pieczenia, swędzenia oraz bólu. Blizna poddana ekspozycji na słońce może także stać się dużo ciemniejsza, a zarazem bardziej widoczna.
- W przypadku gdy uraz powstał w miejscu cechującym się zwiększonym napięciem skóry (np. na kolanie, łokciu), nie należy trenować intensywnie, powinno się unikać klękania, mocnego zginania ręki, aby nie doprowadzić do „rozejścia” się blizny.