Ludzki organizm to sprawnie działający mechanizm, w którym każdy element ma określone zadanie. Zadaniem dróg żółciowych jest odprowadzanie żółci z wątroby. Zaburzenie tego procesu przyczynia się do powstawania zmian, które nieleczone, mogą przekształcić się w nowotwór. Jak stwierdzić, czy drogi żółciowe funkcjonują prawidłowo?

Zmiany chorobowe dróg żółciowych

Żółć produkowana przez wątrobę dostaje się do przewodu pokarmowego za pośrednictwem tzw. dróg żółciowych, czyli sieci kanalików, które odprowadzają żółć między innymi do dwunastnicy. Z kolei pęcherzyk żółciowy, to magazyn żółci. Najczęstsze choroby dotykające drogi żółciowe to:

– kamica, która polega na powstawaniu w pęcherzyku żółciowym kamieni zbudowanych z różnych substancji znajdujących się w żółci

– torbiele, czyli zamknięte jamy, wyściełane nabłonkiem, tworzące się na ścianach dróg żółciowych

– polipy, czyli uwypuklenia na ścianach pęcherzyka żółciowego, powstające np. w wyniku gromadzenia się cholesterolu

– wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze zapalenie dróg żółciowych

– nowotwory, których pierwszym stadium mogą być stany zapalne diagnozowane zarówno w drogach żółciowych, jak i w pęcherzyku

Zmiany w drogach żółciowych wykrywane są zazwyczaj przy okazji robienia USG brzucha. Inne objawy, które mogą sugerować problemy z drogami żółciowymi to ból brzucha, żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, utrata masy ciała czy powiększona wątroba.

Jak leczyć choroby dróg żółciowych?

Nie należy lekceważyć objawów sugerujących problemy z drogami żółciowymi, ponieważ ich zaniedbanie może odprowadzić do groźnych chorób, takich jak marskość wątroby lub nowotwór. Zmiany pojawiające się w drogach żółciowych często wymagają ingerencji chirurga, który podczas zabiegu lub operacji, usuwa groźne narośle czy kamienie. W chorobach układu pokarmowego zaleca się zmianę diety na lekkostrawną. Warto zrezygnować z tłustych posiłków, obciążających wątrobę i przyczyniających się do powstawania zmian w drogach żółciowych. W przypadku stwierdzenia choroby dróg żółciowych zalecane jest przyjmowanie leków i suplementów, które złagodzą objawy ze strony układu pokarmowego. Do tego typu preparatów zalicza się między innymi Hepatobon, Cholestil czy Hepativum. Składnikiem środków wspomagających pracę dróg żółciowych jest substancja o nazwie hymekromon, która działa żółciopędnie, rozkurczająco oraz żółciotwórczo, zapobiegając zastojom żółci i odkładaniu się złogów.