W każdym domu znajduje się apteczka z lekami i środkami higienicznymi. Powinna być idealnie przygotowana, ale często jest zupełnie inaczej. Jak ją wyposażyć, aby w każdej sytuacji można było do niej sięgnąć i pomóc sobie lub bliskim?

Leki, które powinny znaleźć się w każdej apteczce

Są takie środki farmaceutyczne, których używa się bardzo często. Zdecydowana większość osób sięga po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki nim można obniżyć temperaturę zminimalizować ból kręgosłupa czy bóle menstruacyjne. Takie leki przydadzą się również w razie infekcji górnych dróg oddechowych, o które nietrudno szczególnie w czasie pierwszych chłodniejszych dni. W tym czasie dobrze też mieć pod ręką witaminę C w większej dawce, np. do rozpuszczania oraz witaminę D i K2. Dzięki takiemu wsparciu organizm zyskuje lepszą odporność, ale też wzmacnia się układ nerwowy i kostno-stawowy.

Oprócz ww. farmaceutyków w każdej apteczce powinny być leki przeciwbiegunkowe i przeciw zaparciom. Problemy gastryczne dotykają wiele osób, nie tylko starszych, dlatego dobrze mieć przy sobie środki zaradcze. Wśród nich znajduje się przede wszystkim węgiel leczniczy oraz tanina. Można też zaopatrzyć się w saszetki na bazie diosmektytu, chroniące ścianki jelit. Wybór jest bardzo duży, dlatego warto mieć, chociaż dwa środki zaradcze na jedno i drugie schorzenie. Oczywiście nie można zapomnieć o ziołach w suszu bądź gotowych herbatkach ziołowych. Przeciw biegunce pomocne mogą okazać się takie rośliny lecznicze jak babka lancetowata czy mięta pieprzowa. Z kolei na kłopoty z wypróżnianiem pomogą liść senesu czy kora kruszyny.

W każdej apteczce powinny znaleźć się również dwa syropy – Syrop wykrztuśny i syrop na kaszel suchy

Kiedy infekcja nie mija po zażyciu środków przeciwzapalnych, wtedy najczęściej pojawia się kaszel, chrypka i katar. Kaszel suchy trwa kilka dni i niestety trudno go wyeliminować. W tym czasie objawy może złagodzić jedynie syrop oraz domowe środki medyczne, np. płukanki szałwią czy rozmarynem. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku kaszlu mokrego. Wtedy niezbędny jest syrop wykrztuśny, którego działanie polega na eliminacji wydzieliny z gardła. Pomocne mogą być też domowe środki np. syrop z goździków na bazie miodu lub czosnek połączony z miodem i cytryną. W apteczce powinien więc znaleźć się syrop wykrztuśny i syrop na kaszel suchy dla dorosłych, jak i dla dzieci.

W co jeszcze trzeba wyposażyć swoją apteczkę? Przede wszystkim nie wolno zapominać o lekach stosowanych po ukąszeniach owadów i antyhistaminowych. Oprócz nich koniecznie trzeba mieć żele łagodzące ból oraz wapno lecznicze. Nie powinno również zabraknąć środków odstraszających owady, np. kleszcze czy komary.

Kolejny ważny zestaw w apteczce to środki higieniczne i dezynfekcyjne. Zalicza się do nich bandaże, gazy, plastry różnej wielkości, nożyczki, proszek na rany, środki do odkażania ran oraz preparaty stosowane przy skaleczeniach i stłuczeniach.

Każdy wyposaża apteczkę domową wedle uznania, ale są rzeczy niezbędne. Te same środki sporo osób zabiera ze sobą na dłuższe wyjazdy wypoczynkowe. Oczywiście apteczkę można trochę „odchudzić”, ale podstawowe środki medyczne powinny się w niej znaleźć obowiązkowo.