Ostateczne ustalenia, które są zawarte w testamencie, niekoniecznie zawsze będą się wszystkim spadkobiercom albo członkom rodziny podobać. Okazuje się, że czasami można nawet podważyć testament, ale oczywiście muszą tutaj występować pewne konkretne przesłanki. Warto też wiedzieć, kto może to zrobić.

Jakie są sytuacje umożliwiające podważenie testamentu?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy można w jakiś sposób podważyć testament, to pamiętajmy o tym, że w grę będą tutaj wchodziły konkretne przepisy. Nikt nie może sobie podejmować takich decyzji swobodnie, ponieważ akurat tak nam się podoba. Oczywiście niejednokrotnie podważenie testamentu ostatecznie będzie oznaczać totalne zmiany, jeżeli chodzi o sprawy spadkowe. Statystycznie najczęściej zauważa się kwestionowanie testamentu w kontekście stwierdzenia nabycia spadku. Może też jednak chodzić o zachowek, gdy na przykład ktoś został wyłączony z testamentu. Mowa tu o osobach, które po prostu zostały wydziedziczone. Jeżeli zaś chodzi o konkretne sytuacje, to podważyć testament można wówczas, gdy występuje prawdopodobieństwo, że wystąpiła decyzja nieświadoma. Mogło też chodzić o stan, który wyłączał swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Po tym może występować także sytuacja, iż hipotetycznie osoba, która sporządzała testament mogłaby nie sporządzić testamentu w konkretnej treści, gdyby nie działała pod wpływem błędu. Czasami też testamenty mogą być pisane pod wpływem groźby. W takiej sytuacji również można się starać o podważenie testamentu. Zawsze jednak wtedy oczywiście musimy najpierw skontaktować się z jakimś doświadczonym prawnikiem. Samodzielne działania raczej nigdy tu nie wystarczą nawet wtedy, gdy bardzo szczegółowo poznamy wszystkie przepisy.

Kto może nam pomóc podważyć testament?

Oczywiście najważniejsze będzie znalezienie doświadczonego fachowca albo zespołu prawników, którzy będą się zajmować naszą sprawą. Wszystko będzie także zależeć od ich kompetencji, a także poziomu komplikacji sprawy. Jeszcze będą to ważniejsze kwestie do przeanalizowania, jeżeli w grę będzie wchodzić bardzo duży spadek, a więc mówimy tu o olbrzymim majątku. Dobrze, aby w takiej sytuacji zaczęła działać jakaś dobra kancelaria adwokacka Gniezno oczywiście jest miastem, gdzie znajdziemy takich specjalistów bardzo dużo i mogą się zająć nawet najbardziej skomplikowanymi sprawami spadkowymi. Najważniejsze oczywiście będzie tu przedstawienie pełnej argumentacji i niezbędnej dokumentacji radcy prawnemu albo adwokatowi. Kluczowe też jest to, abyśmy byli szczerzy z prawnikiem, aby mógł przyjąć odpowiednią strategię.