W ostatnim czasie prawdziwym hitem sprzedażowym stały się maseczki oraz rękawiczki jednorazowe ochronne. Ich popularność wiąże się oczywiście z zaistniałym stanem zagrożenia epidemiologicznego, a konkretnie z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Czy warto stosować rękawiczki ochronne? Jeśli tak to, jakie rękawice należy wybrać?

Rękawiczki jednorazowe – jaka jest ich cena?

W czasach przed wybuchem pandemii paczkę 100 sztuk rękawiczek jednorazowych można było kupić już za 20-30 zł. Obecnie ceny za takie rękawiczki wahają się w granicy 100 zł. Tak wysoka cena spowodowana jest brakiem dostępności produktu na rynku. Wszystkie większe dostawy z zagranicy zostają zatrzymane i przekazywane do szpitali i innych ośrodków zarządzających bardziej lub mniej centralnie. Krajowi producenci także zobowiązani są do produkcji rękawiczek jedynie na potrzeby rządu. Do sprzedaży detalicznej trafiają produkty sprowadzane w niewielkich ilościach indywidualnie bądź pozostałości zapasów różnych firm, które dokonały ich zakupu kilka miesięcy wcześniej. Ceny hurtowe oscylują w granicach 70-90 zł, stąd też powstała cena detaliczna w okolicach 100 zł.

Wiadomo, iż takie sytuacje bardzo często są wykorzystywane i faktycznie od pewnego czasu pojawił się wysyp ogłoszeń o sprzedaży rękawiczek na różnych portalach ogłoszeniowych. Pojawiło się również wielu kombinatorów określających siebie mianem hurtownika, w celu wyłudzenia pieniędzy od sprzedawców, żądających przedpłat za towar. Wszystkie powyższe kwestie mają ogromny wpływ na cenę detaliczną finalnego produktu, jakim są rękawiczki jednorazowe.

Rękawiczki – który rodzaj warto wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje rękawiczek jednorazowych, a mianowicie nitrylowe, lateksowe oraz winylowe. Wszystkie z powyższych raczej w równym stopniu powinny chronić przed przedostaniem się wirusa na powierzchnie ręki. Kwestia wyboru materiału rękawiczki zależna jest od indywidualnych upodobań oraz tego, jakie czynności będą w nich wykonywane. Niegdyś najpopularniejsze rękawiczki lateksowe mają taką wadę, iż lateks lub puder, którym są obsypane, może przyczynić się do wystąpienia uczulenia. Rękawiczki jednorazowe lateksowe są dość rozciągliwe i średnio wytrzymałe. Występują w wielu barwach. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe cieszą się obecnie największą popularnością. Wszystko to ze względu na ich właściwości – są one najbardziej elastyczne, nie są pudrowane, mają najwięcej kolorów, są średnio wytrzymałe i średnio rozciągliwe. Rękawiczki winylowe natomiast są najmniej rozciągliwe oraz cechują się największą wytrzymałością. Wiele osób używa ich wielokrotnie, dezynfekując po każdym użyciu. Rękawiczki winylowe najczęściej są przezroczyste o lekkim zabarwieniu lub zupełnie przezroczyste.