Spirala antykoncepcyjna, inaczej określana jako wkładka domaciczna, spirala miedziana, czy po prostu spirala, jest znaną od wielu lat wysoce skuteczną metodą antykoncepcji. Krąży wokół niej wiele mitów, z powodu których mnóstwo kobiet jest raczej negatywnie nastawionych do tej metody antykoncepcji. Spirala miedziana nie ma dziś wiele wspólnego ze swoim prototypem powstałym z ostrego, metalowego przedmiotu, który bardzo często prowadził do zranienia macicy. Obecnie spirale antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, a co najważniejsze – w pełni bezpieczne.
Czy spirala jest bezpieczna?
W jaki sposób działa spirala antykoncepcyjna?
Spirala antykoncepcyjna jest drobnym przedmiotem o kształcie litery „T”. Jej szerokość i długość nie przekraczają 4 cm. Na rynku dostępne są 3 rodzaje wkładek antykoncepcyjnych:
- wkładki miedziane,
- wkładki obojętne,
- wkładki hormonalne.
Najmniejszą skutecznością cechują się spirale obojętne – ich stosowanie wiąże się również z częstszym występowaniem bolesnych miesiączek i krwawień. Pozostałe wkładki powodują uwolnienie do dróg rodnych kobiety substancji, które zwiększają ich efektywność. Antykoncepcyjna spirala miedziana uwalnia do otoczenia miedź, przez co wpływa na błonę śluzową macicy oraz zmienia właściwości śluzu szyjkowego.
Spirala antykoncepcyjna hormonalna stopniowo uwalnia progesteron, czyli hormon, który także zmienia gęstość śluzu szyjkowego oraz umożliwia plemnikom przeniknięcie do komórki jajowej. Wkładka sama w sobie stanowi również mechaniczną przeszkodę dla komórki jajowej i ruchu plemników.
Aby dobrze spełniała swoją funkcję, wkładka domaciczna wymaga właściwego umieszczenia jej w jamie macicy. Najłatwiej wprowadzić wkładkę do macicy, gdy jej szyjka jest lekko otwarta, ma to miejsce w czasie menstruacji. Wprowadzanie wkładki trwa bardzo krótko, jednak dla niektórych pacjentek może okazać się to źródłem dyskomfortu, a czasem nawet bywa bolesne.
Spirala miedziana, obojętna, hormonalna – pozytywne opinie na temat spiral antykoncepcyjnych.
Spirala antykoncepcyjna jest bardzo efektowna – to jej ogromna zaleta. Jej skuteczność określa wskaźnik Pearla i wynosi on około 0,2. Dla przypomnienia wskaźnik ten określa ilość ciąż na 100 kobiet, w ciągu roku. Za wyborem wkładki przemawia również wygoda związana z jej stosowaniem – właściwie założona wkładka jest niewyczuwalna zarówno w trakcie stosunku, jak i na co dzień. Spirala antykoncepcyjna jest także idealnym wyborem dla kobiet, które często o czymś zapominają – raz założona zwykle wystarczy na przynajmniej rok lub dłużej – w zależności od zastosowanego rodzaju spirali. Ginekolodzy często przekonują, iż wkładka domaciczna jest doskonałą metodą antykoncepcji dla kobiet po porodzie – kiedy to macica wróci już do swoich rozmiarów sprzed ciąży, wtedy można w bezpieczny sposób założyć wkładkę.