Coraz częściej słyszy się o lateksie. Najczęściej na bazie tego tworzywa produkuje się rękawice medyczne lub gospodarcze, prezerwatywy, a nawet odzież damską. Lateks syntetyczny to inaczej mówiąc kauczuk, który znajduje coraz szersze zastosowanie.

Przyjrzyjmy się bliżej lateksowi. Jak powstaje i jakie ma właściwości?

Koloidalny roztwór kauczuku naturalnego to lateks. Otrzymuje się go z soku mlecznego pozyskanego z roślin kauczukodajnych. Następnie jest on stabilizowany np. amoniakiem, po czym następuje koagulacja soku i jego zagęszczenie. W ten sposób powstaje kauczuk, który jest wykorzystywany w przemyśle gumowym. Lateks jest odnawialny dla środowiska, co w dobie obecnych zanieczyszczeń ma ogromne znaczenie. Oczywiście jest to lateks naturalny z drzewa kauczukowego. Zdecydowanie inne właściwości ma lateks syntetyczny. Wytwarza się go przez polimeryzację emulsyjną monomerów. Następnie zakwasza się go i dodaje sól, dzięki czemu produktem końcowym jest kauczuk stały. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w przemyśle samochodowym, np. do produkcji opon, a także w wielu innych branżach. Znana chyba wszystkim jest pianka lateksowa używana do produkcji mebli czy materacy. Lateks ma swoje zastosowanie także przy wytwarzaniu uszczelek czy klejów.

Jednym z najbardziej znanych produktów wykonanych z lateksu to prezerwatywa i rękawiczki.

Prezerwatywa powstaje z lateksu, ponieważ jest to materiał bardzo trwały i rozciągliwy. Na jego bazie można produkować prezerwatywy o różnym stopniu grubości. W każdej aptece czy drogerii można nabyć tego typu środki antykoncepcyjne w wielu wariantach – klasycznych, z wypustkami i w kilku rozmiarach. Czasami lateks może uczulać alergików, wtedy prezerwatywa lateksowa mus być zastąpiona inną, np. poliuretanową.

Drugi produkt wykonany na bazie lateksu to rękawiczki medyczne bądź gospodarcze. Różnią się grubością lateksu. Te pierwsze wykorzystuje się w szpitalach, placówkach medycznych oraz salonach kosmetycznych. Mają też zastosowanie w domu przy różnych pracach domowych, np. do mycia naczyń czy sprzątania. Grubsze rękawiczki można używać do prac gospodarczych, np. w ogrodzie.

Nie każdy wie, że lateks wykorzystywany jest także do produkcji ubrań damskich. Wśród tego typu garderoby można wyróżnić m.in. body, sukienki, kombinezony, topy, pończochy, rajstopy, spodenki, a nawet bieliznę. Nie są to ubrania na co dzień, przynajmniej w większości przypadków. Przydadzą się natomiast na zabawę sylwestrową, karnawałową czy inne podobne wyjścia. Lateks lansują projektanci mody na całym świecie, ale nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego. Na pewno taki ubrania założą panie bardziej odważne, szukające w modzie ekstrawagancji.

To tylko krótki rekonesans na temat lateksu. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie i warto wiedzieć więcej, aby zakupy były przemyślane i trafne. Niezależnie od tego, czy to będzie prezerwatywa, materac czy rękawiczki do prac gospodarczych. Dobrej jakości materiał, to trafione zakupy.