Jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji, jaką młode małżeństwo musi podjąć dotyczy tego, gdzie zamieszkać po ślubie. Od tego zależy wiele rzeczy, ma to decydujący wpływ na przyszłość małżeństwa.

Coraz częściej małżeństwa decydują się zamieszkać z rodzicami jednego z partnerów. Dzielenie mieszkania bądź domu z teściami lub rodzicami ma mnóstwo zalet jak również wad. Przed wyborem tego miejsca wspólnego życia trzeba dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Wspólne mieszkanie z rodzicami często prowadzi do wielu konfliktów i nieporozumień między małżonkami oraz między małżonkami i rodzicami. Rodzice zazwyczaj oferują dzieciom wspólne mieszkanie, ponieważ chcą pomóc im w pierwszych latach związku. Intencje zawsze są pozytywne, jednak ich skutki mogą być różne. Niekiedy zbyt duże starania rodziców mogą zostać odebrane przez młodych jako wtrącanie się w nie swoje sprawy. Nowożeńcy także popełniają wiele błędów, które uniemożliwiają rozwój dobrych relacji z rodzicami. Zwykle młodzi maja poczucie zobowiązania wobec rodziców. Z tego powodu boja się im w czymkolwiek przeciwstawić i otwarcie powiedzieć o tym, co im nie odpowiada. Nie chcą, aby rodzice pomyśleli, ze są niewdzięczni i nie doceniają ich gestu.

Często zdarza się, ze rodzice narzucają młodym własne zwyczaje i oczekują ich bezwzględnego przestrzegania w domu. Może to wzbudzać irytacje i złość, a od tego już niedaleka droga do powstania konfliktów. Niestety, swoje frustracje najczęściej partnerzy wyładowują na sobie nawzajem. Powoduje to osłabienie relacji w związku. Kolejnym minusem mieszkania z rodzicami jest fakt, że cierpi na tym życie erotyczne młodych małżonków. Niemożliwe są bowiem spontaniczne zbliżenia, gdyż cały czas jest obawa, że w nieoczekiwanym momencie zjawią się rodzice lub usłyszą odgłosy z sypialni, co dla obu stron byłoby bardzo niezręczne. Mieszkając z rodzicami trzeba się także spodziewać nieustannego wtrącania się ich w sprawy związane z codziennym życiem, takie jak sprzątanie, gotowanie czy odwiedziny znajomych.

Przed wprowadzeniem się ze współmałżonkiem do rodziców dobrze zastanówcie się, czy naprawdę jest to konieczne. Na pewno decydującym czynnikiem będą tutaj względy finansowe. Mieszkanie z rodzicami to duża oszczędność. Zastanówcie się jednak, czy w imię zaoszczędzenia pieniędzy warto decydować się na taki krok. A może jednak wystarczy wam pieniędzy na wynajęcie samodzielnego mieszkania? Jeżeli oboje macie stałą prace, to powinniście sobie poradzić. Przeprowadzka do rodziców powinna być ostatecznością. Jeżeli jednak nie macie innego wyjścia, to mamy dla was kilka cennych porad dotyczących mieszkania z teściami.

Na samym początku trzeba ustalić pewne reguły mieszkania razem. Chodzi tu o tak zwane „odcięcie pępowiny” – mieszkacie razem, ale macie swoje własne życie. Swoje sprawy małżeńskie załatwiacie między sobą. Jeżeli zdarzy wam się kłótnia, to nie wyżalajcie się rodzicom. Mogą oni to odebrać jako niedorosłe zachowanie i odtąd zaczną się wtrącać w wasze sprawy, chcąc „pomóc” wam w rozwiązywaniu problemów. Ustalcie ponadto reguły dotyczące gospodarowania w domu. Podzielcie się opłatami, ustalcie czy razem gotujecie, jak przyjmujecie gości itp. To pozwoli wam uniknąć niedomówień i niezręcznych sytuacji. Zawsze rozmawiajcie otwarcie o tym, co was drażni, irytuje. Jeżeli rodzice będą naruszać wasza prywatność, to należy z nimi o tym porozmawiać, wyjaśnić, co wam w ich zachowaniu nie odpowiada. To ułatwi wasze relacje i poprawi atmosferę w domu. A gdy tylko nadarzy się okazja na nabycie własnego lokum, to nie wahajcie się ani chwili.

Wynajmowanie mieszkania daje dużą swobodę małżeństwu. Jeżeli tylko wasze dochody wam na to pozwolą, to postarajcie się o wynająć swoje własne „M”. Samodzielne mieszkanie, choć jest dość kosztowne, to bardzo scala związek. Daje wam duży komfort psychiczny. Nikt was nie kontroluje, nie wtrąca się i nie przeszkadza. Jesteście tylko dla siebie. Niestety, wynajem jest rozwiązaniem tylko na rok lub dwa. Właściciel w każdej chwili może wam wypowiedzieć umowę. Wtedy potrzebne jest własne lokum.

Kupno domu lub jego wybudowanie jest bardzo kosztowne. To jednak najlepsze rozwiązanie ze wszystkich. Warto podjąć taką odważną decyzję. Na pewno będzie się ona wiązała z koniecznością zaciągnięcia kredytu. To zobowiązanie na długie lata. Materiały budowlane i elementy wykończeniowe z roku na rok drożeją, jednak można na przykład zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny. Na pewno pozwoli to wam na wybudowanie i wykończenie domu dla waszej rodziny. Spłacając raty kredytu będziecie przynajmniej wiedzieć, że te pieniądze nie idą na marne, będziecie mieć coś własnego, nie tak jak w przypadku wynajmowania mieszkania. Trzeba jednak dobrze przemyśleć taką decyzję, rozważyć wszystkie za i przeciw, zastanowić się, czego od życia oczekujecie i jaka cenę przyjdzie wam w związku z tym zapłacić.

Do wyboru jest wiele miejsc wspólnego zamieszkania po ślubie. Najważniejsze, aby dobrze przemyśleć swój wybór, dokonać go wspólnie i konsekwentnie się go trzymać.