Nie ulega wątpliwości, że mycie zębów po każdym posiłku to podstawa dbałości o higienę jamy ustnej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nawet po wyszczotkowaniu zębów znajdują się między nimi resztki, których jednak można pozbyć się za pomocą urządzeń, takich jak irygator dentystyczny lub nitki.

Codzienna higiena jamy ustnej powinna składać się z wielu czynności. Podstawą jest mycie zębów, które w optymalnym wariancie powinno odbywać się przynajmniej dwa lub trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów, warto zamiast tego użyć płynu do płukania ust, aby pozbyć się części resztek pożywienia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ilość resztek pożywienia, które znajdują się w jamie ustnej nawet po umyciu zębów, jest bardzo duża. Największym problemem są przestrzenie, które są niemal całkowicie niedostępne dla włosów zwykłej szczoteczki. To tam zalegają nie tylko resztki jedzenia, ale także bakterie, które w łatwy sposób mogą znaleźć sobie dobre miejsce do namnażania się.

Za pomocą tradycyjnych metod trudno dostać się do przestrzeni między zębami, więc pozostaje jedynie użycie urządzenia, takiego jak irygator dentystyczny lub nici, którymi można operować w najmniej dostępnych miejscach. Czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznych jest jednak dość czasochłonne i wymaga wprawy, a także bywa nieco kłopotliwe.

Czym grozi pozostawianie resztek pożywienia między zębami?

Regularne zostawianie resztek pożywienia między zębami grozi nagromadzaniem się tam bakterii, które z kolei przyspieszają procesy próchnicze. W dłuższej perspektywie znacząco przyspiesza to konieczność złożenia wizyty w gabinecie dentystycznym celem leczenia, a niekiedy nawet całkowitego usunięcia chorego zęba. Brak dbałości o rzetelne czyszczenie przestrzeni między zębami prowadzi do pojawiania się ubytków, które co gorsza, często są słabo widoczne gołym okiem. Dlatego też są one bardzo niebezpieczne, gdyż trudno zareagować w porę i przedsięwziąć odpowiednie leczenie. Ponadto powoduje to gromadzenie się bardzo szkodliwej płytki nazębnej.

Irygator dentystyczny – czy to dobry sposób na prewencję próchnicy?

Regularnie stosując irygator dentystyczny, można skutecznie pozbyć się większości resztek nawet z najtrudniej dostępnych miejsc, gdyż dzięki wysokiemu ciśnieniu wody i optymalnej ergonomii pracy, irygatory są tak samo skuteczne jak nici dentystyczne. Biorąc pod uwagę, że codzienne czyszczenie za pomocą nici może być problematyczne, a jest mimo wszystko konieczne, jeśli chce się zachować zdrowe zęby, irygator jest świetną alternatywą. Codzienne czyszczenie zębów za pomocą tego rodzaju urządzenia zajmuje nie więcej jak kilkadziesiąt sekund, a ponadto jest bardzo łatwo. Z pewnością jest to także o wiele łatwiejsza metoda w kontekście dzieci, dla których używanie klasycznych nici dentystycznych może być zbyt trudne.