Czasami używa się tych dwóch pojęć – nebulizator i inhalator naprzemiennie, a jednak jest to błąd. Osoby, które leczą się za pomocą inhalatora dobrze wiedzą, jak jest zbudowany i jakie się go obsługuje.
Nebulizacja i nebulizator – co to takiego?
Pojęciem nebulizacja określa się inhalowanie chorego za pomocą specjalnego inhalatora. Natomiast nebulizator jest pojemnikiem na lek. Proces nebulizacji jest bardzo prosty, ale skuteczny. Leki podawane są w formie płynnej za pomocą rozproszonych cząsteczek aerozolu do układu oddechowego. Wielkość kropelek mających postać delikatnej mgiełki uzależnia miejsce, do którego dotrą aplikowane leki. Te większe wchłaniają się w nosie i w gardle, a mniejsze trafiają do dużych oskrzeli i tchawicy. Jeszcze mniejsze kropelki wędrują do oskrzeli i oskrzelików, a te o rozmiarze od 0,5 do 3,0 µm trafiają do pęcherzyków płucnych. Zabieg nebulizacji jest często stosowany w przypadku dzieci, osób starszych i tych, którzy nie mogą przyjmować leków w innej formie. Często z takich nebulizatorów korzystają ludzie chorzy na mukowiscydozę i astmę.
Na co zwracać uwagę kupując inhalatory do nebulizacji? Co jest istotne w czasie używania urządzenia?
Inhalatory są różne, ale wyglądają podobnie, co można sprawdzić na przykładzie takich urządzeń jak: inhalatory microlife, Zazwyczaj dołączone są do nich zestawy przydatnych akcesoriów, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeśli z urządzenia ma korzystać także dziecko, to wtedy inhalator musi mieć dodatkowe specjalne komory inhalacyjne. Dobrze też, gdy w komplecie znajduje się irygator do zatok, filtry czy końcówka do nosa. Ułatwiają one nebulizację dzieci, które nie umieją posługiwać się maseczkami. Oprócz tego ważna jest także specyfikacja techniczna. Wystarczy wymienić wydajność aerozolu, wielkość cząsteczek, poziom głośności, długość kabla sieciowego, pojemność zbiornika na lek, tryb pracy, ilość osadu, wymiary i waga.
Jak korzystać z inhalatora do nebulizacji?
Obsługa urządzenia nie przysparza zazwyczaj nikomu żadnych większych trudności. Należy przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą i odchylić głowę lekko do tyłu. Bardzo ważne jest to, aby maska przylegała mocno do twarzy. W innym przypadku lek nie zostanie dobrze podany do dróg oddechowych. Wdechy powinny być głębokie i spokojne, wtedy zabieg przebiega prawidłowo, czyli lek jest idealnie podany. Po nebulizacji należy umyć twarz i zaleca się też wyszczotkowanie zębów (niektóre środki mogą powodować próchnice).
Inhalacje można wykonywać również na bazie soli fizjologicznej w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Inhalator nie zajmuje wiele miejsca, a jest bardzo pomocny. Czasami wystarczy jedna nebulizacja, aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia zatkanego nosa i podrażnionego gardła.