Na ludzkiej skórze znajdują się miliardy bakterii. Każda osoba ma indywidualny mikrobom, który rozwija się na skórze już od pierwszych dni życia. Jest to podstawowa bariera ochronna, która chroni organizm przed bakteriami, drobnoustrojami i patogenami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Odpowiednie dbanie o prawidłowy stan bakterii na skórze jest niezwykle istotny w kontekście odporności organizmu, a także profilaktyki wszelkiego rodzaju zakażeń, takich jak infekcja bakteryjna pochwy. Jeśli chodzi o miejsca intymne, to bakterie naturalnie znajdujące się na skórze odgrywają kluczową rolę w kontekście prewencji wystąpienia infekcji. Stymulowanie naturalnych mocy obronnych organizmu, w postaci higieny dopasowanej do naturalnych potrzeb skóry to optymalna forma prewencji infekcji miejsc intymnych.

Czym zajmują się bakterie na skórze?

Bakterie na skórze odpowiedzialne są za niszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Ich optymalne funkcjonowanie jest jednak zależne od tego, czy na skórze mają odpowiednie warunki do rozmnażania się. Chcąc zapewnić dobrym bakteriom środowisko adekwatne do ich potrzeb, należy zadbać w głównej mierze o odpowiednią kwasowość skóry. W zbyt zasadowym środowisku bakterie nie czują się najlepiej, a w przypadku wszelkich infekcji pochwy to właśnie brak odpowiedniej kwasowości zazwyczaj jest głównym powodem problemów. To bakterie dbają o kwasowość na prawidłowym poziomie, która zapobiega rozwojowi grzybicy oraz pleśni. Pozbywanie się dobrych bakterii ze skóry jest więc zachowaniem odwrotnym, niż to które powinno się stosować. Na zobojętnienie kwasowości na skórze może wpływać między innymi zbyt częste mycie lub używanie źle dobranych kosmetyków.

Infekcja bakteryjna pochwy, a naturalne środki prewencyjne

W przypadku higieny miejsc intymnych i prewencji schorzeń takich, jak infekcja bakteryjna pochwy kluczowe jest dopasowanie odpowiednich kosmetyków. Powinny one być tak dobrane, aby zachowywać naturalne pH pochwy, które dzięki swojemu poziomowi powinno tworzyć bardzo niekorzystne warunki dla rozwoju grzybów. Takie działanie w dużej mierze uchroni od pojawienia się infekcji. Jeśli jednak dojdzie już do infekcji bakteryjnej, nie należy używać przypadkowych kosmetyków lub środków ogólnodostępnych z drogerii. Należy zaś bazować na preparatach poleconych przez lekarza, które w swoim składzie mają zarówno substancje aktywne niszczące grzyby, jak i nie posiadają substancji, które niszczyłyby naturalne pH skóry i błon, co mogłoby doprowadzić do przedłużenia się problemu.

Warto pamiętać, że nie tylko higiena zewnętrzna wpływa na stan bakterii i pH skóry, ale także stan wewnętrzny organizmu. Na ilość dobrych bakterii na powierzchni skóry negatywnie mogą wpłynąć choroby takie jak cukrzyca, a także nieprawidłowa dieta, czy nadużywanie alkoholu.