W dzisiejszych czasach znaczna część populacji zmuszona jest do wielogodzinnego siedzenia przed komputerem. Często wiążą się z tym problemy okulistyczne, którym jednak można zaradzić na przykład dzięki preparatom, takim jak krople do oczu bez konserwantów.

Osoby, które muszą spędzać wiele godzin przed ekranem monitora komputerowego, często borykają się z problemami ze wzrokiem. Lista schorzeń, które mogą wynikać z takiego trybu życia, jest bardzo długa, a dotyczy ona coraz szersze grono społeczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest minimalizowanie czasu, podczas którego patrzy się w monitor, ale ze względu na to, że znaczna część pracy w wielu firmach jest wykonywana właśnie ten sposób, przeważnie bardzo trudno tego uniknąć. Z czasem, a zwłaszcza po wielu latach takiej pracy może pojawić się tak zwany efekt suchego oka lub inne schorzenia wynikające z wysuszonych spojówek. Można wtedy zastosować krople do oczu bez konserwantów, które pozwolą na nawilżenie gałki ocznej i doprowadzenie jej do naturalnego stanu. Po przywróceniu naturalnej wilgotności oka i jego bariery ochronnej większość objawów znika natychmiastowo, a narząd wzroku zaczyna pracować poprawnie.

Krople do oczu bez konserwantów – czy mogą pomóc na suche oko?

Kluczowym problemem wynikającym z długotrwałej pracy przy komputerze jest brak naturalnego nawilżania oka wynikający z mrugania. Jest to najgorsze, co można spotkać oko, jeśli chodzi o przewlekle pojawiający się nawyk. Niestety oko, które jest niezabezpieczone w naturalny sposób, jest także podatne na uszkodzenie. Sam proces naturalnego nawilżenia oka polega na pojawieniu się warstwy ochronnej na oku, która zawiera warstwę śluzowa, wodną i lipidową. Chroni to skutecznie całą gałkę oczną przed czynnikami zewnętrznymi, a także pozwala narządowi wzroku na prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednie substancje, które tworzą warstwę ochronną na oku, biorą się tam z wydzieliny łzowej, która jest rozprowadzana poprzez mruganie. Jeśli wydzielanie łez jest zaburzone lub w jakikolwiek sposób ich regularne rozprowadzanie nie funkcjonuje poprawnie, pojawia się problem suchego oka.

W takich sytuacjach trzeba zastosować krople do oczu bez konserwantów, które zastąpią naturalnie tworzącą się powłokę. Należy jednak pamiętać, że ich skład musi być odpowiednio dobrany, a zakropienie słabej jakości kropel nic nie da, a nawet pogorszy sytuację. Krople muszą mieć skład podobny do wydzieliny łzowej, aby skutecznie pełnić swoje funkcje.

Kiedy jeszcze można stosować krople do oczu?

Samo stosowanie kropel do oczu bez konserwantów jest polecane także innym grupom zawodowym. Z pewnością skorzystają na nich kierowcy lub osoby, dla których narząd wzroku pełni kluczową rolę podczas pełnienia codziennych obowiązków i jest mocno obciążany. Może to dotyczyć także osób, które pracują w dużym słońcu lub na dużych wysokościach i są narażone na ekspozycję na wiatr. Zastosowanie kropel zdecydowanie poprawi komfort codziennej pracy, a także zapobiegnie przewlekłym problemom w przyszłości.