Ręczniki nie służą tylko do wycierania ciała, stanowią one też nierozłączną ozdobę łazienki. Dlatego nie można pozwolić, żeby straciły one swój kolor albo żeby się wytarły, ponieważ będą one wtedy źle wyglądać, co wpłynie na wystrój całej łazienki.

Co zrobić po zakupie ręcznika?

Ręczniki 50×90 przeznaczone zazwyczaj do wycierania naszego ciała, zanim zostaną użyte, powinny być wcześniej wyprane. Wynika to z faktu, że ręcznik po zakupie posiada na sobie składniki chemiczne, które zostały użyte podczas jego produkcji. Piorąc ręcznik, trzeba pamiętać, żeby stosować się do zaleceń, które znajdują się na metce. Jeśli będziemy prać ręcznik tak, jak na to wskazuje producent, to nie powinno być żadnego problemu.

Na co warto uważać podczas dbania o ręcznik?

Trzeba jednak pamiętać, że ręczniki powinny być prane oddzielnie. W wypadku prania ich z innymi rzeczami jak ubrania ryzykujemy zepsuciem nie tylko ręczników, ale także ubrań. Poza tym, ręczniki podczas prania gubią włókna, które mogą osadzać się na ubraniach, co będzie wyglądać bardzo nieestetycznie.

Wiele osób chce wygotowywać ręczniki w temperaturze 90°C, chcąc pozbyć się zarazków. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ ręczniki często posiadają delikatne włókna, zwłaszcza kiedy są zrobione z bawełny, przez co mogą bardzo szybko się zepsuć. Optymalne pranie ręcznika powinno się odbywać w około 40-60°C. Typowe ręczniki 50×90 są raczej dość często użytkowane, przez co wymagają częstego prania. Dlatego nie powinno się ich narażać na wysokie temperatury, bo bardzo szybko zobaczymy efekty psucia się.

Czy to jakiego środka do prania używam, wpływa na ręcznik?

Oczywiście, że tak. Wiele proszków do prania pozostawia na ręcznikach osad, który powoduje, że ręcznik traci na chłonięciu wilgoci. Powoduje to w konsekwencji, że jest bardziej szorstki, przez co korzystanie z niego staje się nieprzyjemne. Poza tym, przez to, że ręcznik jest bardziej szorstki, to szybciej się wyciera. Jeśli nikt z nas, nie chce wymieniać ciągle ręcznika, to warto, zamiast w proszek zainwestować w żel lub płyn do prania. Dzięki swoim właściwościom, płyny i żele dużo szybciej się wypłukuje, nie pozostawiając na ręcznikach zbędnego osadu.

Poza tym ręczniki mają ogromną styczność z zarazkami, warto więc zadbać o płyn lub żel, który dokładnie wyczyści dany ręcznik. Jeśli o to nie zadbamy, możemy narazić naszą skórę na różne zarazki, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Zwłaszcza jest to ważne dlatego, że ręczników nie powinno się zbyt często wyparzać, jeśli chcemy je zachować na dłużej.

Dlaczego suszenie ręczników jest ważne?

Poza samym wyglądem ręczników, ważne dla łazienki jest to, żeby ładnie pachniała. Jednak ręczniki, które były źle suszone, mogą zacząć wydzielać nieprzyjemne zapachy, czego raczej nikt by nie chciał.

Bardzo dobrze sprawdza się suszenie na świeżym powietrzu, jednak pod warunkiem, że nie pada na ręcznik zbyt dużo światła. Kolor ręcznika poddany promieniom słonecznym w zbyt dużym stopniu może ulec zmianie i zwyczajnie wyblaknąć. Dlatego, jeśli chcemy wysuszyć ręcznik na świeżym powietrzu, to uważajmy na to, gdzie będziemy go wywieszać. Nie musimy go suszyć tylko po praniu. Zwykły ręcznik 50×90, którego będziemy używać po kąpieli, na pewno będzie leżał wilgotny nawet przez kilka godzin. Trzeba na to uważać, ponieważ na wilgotnych rzeczach bardzo lubią osadzać się bakterie i grzyby. Używanie wilgotnego ręcznika po tym, jak swoje odleżał, może być niezdrowe dla naszej skóry. Dlatego, ręcznik wypada suszyć po tym, jak skończymy go używać.

Typowe ręczniki 50×90, są często bardzo delikatne, przez co suszenie ich mechanicznie, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Właśnie dlatego wygrywa tradycyjne suszenie na słońcu, ponieważ ręcznik w takim wypadku, nie jest poddawany żadnym czynnościom mechanicznym. Wykorzystywanie suszarki wirowej może zniszczyć znacząco ręcznik, dlatego raczej odradza się jej wykorzystywania.