Dzianiny, a dokładniej dresówka skradła serca zarówno pasjonatów, jak i użytkowników szycia, a to w związku z jej wszechstronnym zastosowaniem, walorami użytkowymi oraz dużą dostępnością ciekawych wzorów. Co więcej, materiał ten jest bardzo praktyczny i dominuje podczas wielu projektów modowych czy też dekoracyjnych.

Dzianina dresowa — materiał, który wpasuje się w każdy styl

Dzianiny, w przeciwieństwie do tkanin, powstają nie z dwóch, a z jednego układu nitek, dzięki którym powstają oczka. Zastosowanie takiej metody szycia sprawia, że materiał ten jest bardziej sprężysty i elastyczny, a więc rozciąga się na długość wzdłuż kolumienek oraz na szerokość — wzdłuż rzędów oczek dzianiny dresowe są miękkie, lekko elastyczne w obu kierunkach, przyjemne w dotyku, mięsiste oraz nie prześwitują. Wszystko to sprawia, że cieszą się one coraz to większym zainteresowaniem, co można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz, jak np. „producent dzianin Łódź” czy „dzianiny dresowe Poznań”.

Ze względu na przewagę włókien bawełnianych w swoim składzie (jest ich około 80%) materiał cechuje się swoją przewodnością, miłym dotykiem, ciepłem, jak i również nieprzegrzewaniem. Kolejnym plusem jest wyjątkowa higroskopijność dzianiny. Wyżej wymienione właściwości oddziałują na popularność tego materiału. Z racji, iż świetnie sprawdza się on na odzież sportową, ubrania casualowe, dresy, bluzy, tuniki, sukienki, czy też ubranka na dzieci, jest on świetnym wyborem niemal do każdego stylu. Co więcej, dodatek elastanu zwiększa trwałość i wytrzymałość dzianiny.

Kiedy i jakie dzianiny najbardziej się sprawdzą?

Do głównych rodzajów dzianin zaliczane są:

  • Dzianinę Jersey świetnie nadająca się na odzież sportową lub swetry,
  • Dzianinę wiskozową z powodzeniem wykorzystywaną przy produkcji sukienek, spódniczek czy bluzek,
  • Dzianinę swetrową doskonałą na swetry czy sukienki,
  • Dzianiny bawełnianą i wełnianą, które wykorzystywane są do produkcji T-shirtów, spodni dresowych i nie tylko

Poza wyżej wymienionymi, dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się dzianiny dresowe Ze względu na wygląd i budowę, dzieli się je na:

  • Dresówkę drapaną — zaliczana jest do grupy dzianin rządkowych z podbiciem. Charakteryzuje się obecnością miękkiego meszki po lewej stronie, który powstaje z nitek tworzących podbicie. Dzięki temu materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku mięsisty, miękki i ciepły, a w dodatku nieco elastyczny w obu kierunkach.
  • Dresówkę pętelkę — posiada ona po lewej stronie tzw. pętelki, a więc grube nitki wątki, które tworzą podbicie. Dzianina tego typu jest oddychająca, przyjemna w dotyku, doskonale się układa oraz jest bardziej elastyczna wzdłuż niż w poprzek. Przewaga bawełny w składzie sprawia, iż materiał ten zapewnia doskonały komfort, przepuszcza powietrze oraz jest przyjazny dla ciała