Żyrandol nowoczesny to doskonałe rozwiązanie do salonu, sypialni oraz innych pomieszczeń. Jednak atrakcyjny wygląd oświetlenia musi iść w parze z odpowiednią mocą żarówek. Tylko w takiej sytuacji uzyskasz pożądany efekt i będziesz się czuć bardzo komfortowo we własnym domu czy mieszkaniu.

Co należy wiedzieć o mocy oświetlenia?

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego pokoju, dlatego powinno być dopasowane do charakteru pomieszczenia, a także jego funkcji i czynności, które będą się w nim odbywać. Za przykład może posłużyć pokój dzienny, czyli miejsce grania w gry planszowe, czytania książek, oglądania filmów oraz niekończących się rozmów. Właściwie dobrana lampa oraz odpowiednie żarówki powinny ułatwiać relaks, zamiast wywoływać dyskomfort u domowników i odwiedzających. Doskonale, kiedy żyrandol stanowi całość z lampą podłogową oraz ściennymi kloszami.

Najlepiej sprawdzają się żarówki LED, gdyż nie pobierają dużo energii, zaliczane są do rozwiązań ekologiczny i jednocześnie zapewniają przyjemne dla oka światło. Architekci obliczyli, że na jeden mer kwadratowy pokoju dziennego ma przypadać między 200 a 400 lumenów. Dlatego, jeśli mieszkasz w stosunkowo małym mieszkaniu, a powierzchnia salonu nie przekracza 15 metrów2, najlepiej sprawdzi się oświetlenie od 2800 do maksymalnie 5600 lumenów. Wszystkie większe wartości okażą się zbyt intensywne, co będzie odrywało wszystkich obecnych od wykonywanych czynności i niekorzystnie wpływało na wzrok.

Żyrandol nowoczesny w dużym salonie powinien mieć żarówki od 4000 do nawet 8000 lumenów. Sprawdź wysokość sufitu – przypadku wysokiego pomieszczenia możesz zdecydować się na większą moc oświetlenia.

Omówiona metoda sprawdza się nie tylko w salonie, ale zasady obowiązują również w kuchni. W tym pomieszczeniu kluczowe znaczenie odgrywa dobre oświetlenie blatu roboczego, dlatego na jeden metr kwadratowy stosuje się nawet do 400 lumenów. W korytarzu wystarczy od 100 do 200 lumenów, a w łazience od 300 do nawet 600 lumenów. Jak widać, każdy pokój wymaga innych warunków, ale żyrandol nowoczesny w każdym przypadku to doskonały i bardzo gustowny dodatek.