Kluczem do sprawnego działania mózgu jest jego odpowiednie dotlenienie i dostarczenie mu wszystkich składników odżywczych. Chcąc to osiągnąć, trzeba zadbać o poprawne krążenie krwi, które umożliwia transport powyższych substratów do tkanek mózgu.
Działanie mózgu jest jednym z obszarów funkcjonowania organizmu człowieka, o którym medycyna wie stosunkowo niewiele. Bardzo wiele dysfunkcji, które pojawiają się w mózgu, nie jest do końca poznana, przez co lekarze mają problem z dobraniem odpowiedniego leczenia w niektórych przypadkach. Nie ulega jednak wątpliwości, że chcąc zachować mózg w należytej kondycji, należy zadbać o jego prawidłowe natlenienie oraz dostarczenie mu wszystkich składników odżywczych, które sprawiają, że tkanki mózgu mogą się regenerować. W przypadku posiadania niektórych schorzeń ogólnoustrojowych niestety ten proces przestaje zachodzić optymalnie, co powoduje, że mózg nie funkcjonuje, tak jak powinien.
Negatywne skutki osłabionego krążenia w kontekście pracy mózgu
W momencie, gdy naturalne krążenie zaczyna ustawać, neurony w mózgu przestają być dotlenione. Tlen jest zaś podstawowym substratem energetycznym, a jego brak w dowolnej komórce mózgu oznacza, że ta nie jest w stanie naturalnie funkcjonować. Biorąc pod uwagę, że mózg zawiaduje wszystkimi procesami, które dzieją się w organizmie człowieka, problem w tej materii upośledza pracę całego ustroju. Pierwszym z objawów, które mogą się pojawić, są zawroty głowy. Niekiedy towarzyszą im bóle, które pojawiają się okazjonalnie lub występują przewlekle. Jeśli osłabione krążenie utrzymuje się przez dłuższy czas, niestety dochodzi także do upośledzenia funkcji poznawczych.
W praktyce oznacza to gorszą koncentrację, osłabienie pamięci, a także problemy z logicznym myśleniem. W przypadku osób aktywnych zawodowo może wiązać się to z problemami z wykonywaniem swoich codziennych obowiązków. Dotyczy to zarówno pracowników umysłowych, jak i osób pracujących fizycznie, które jednak muszą korzystać z podstawowych funkcji mózgu, który odpowiada za pamięć, koncentrację, orientację przestrzenną i wyobraźnię. Brak dotlenienia mózgu prowadzi także do znacznego osłabienia refleksu i czasu reakcji na dowolne bodźce.
Jak poprawić krążenie w mózgu?
Krążenie mózgu można poprawić za pomocą takich suplementów jak Ginkofar Forte, Diohespan lub Aspargin. Przywracają one naturalne krążenie i pozwalają na lepszą regenerację układu nerwowego. Dobrym pomysłem jest także wdrożenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej, takie jak spacery, bieganie lub dowolne sporty zespołowe. Wpływają one świetnie na cały układ krążenia oraz pozwalają na nasycenie krwi tlenem, co pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Ponadto intensywna aktywność fizyczna powoduje chwilowe rozszerzenie się naczyń krwionośnych w całym ciele, co dodatkowo natlenia cały organizm.