Myśląc o wytrzymałości i siłowej każdy może mieć swoje zdanie. Wiele teorii jest niestety mylnych, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jeśli trenujesz amatorsko i nie chcesz pytać o wszystko trenera personalnego, to musisz samodzielnie wyznaczać sobie cele!

Czym jest tak naprawdę wytrzymałość siłowa organizmu? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest ona zależna od kilku czynników. Może ona dotyczyć wytrzymałości pracy mięśni (statyczna, dynamiczna, globalna i lokalna), wytrzymałości procesów energetycznych (tlenowa i beztlenowa), czasu trwania (chodzi tu o krótki, średni i długi czas oraz wytrzymałość maratońską, sprinterską i szybkościową), a także wykorzystanie innych cech motorycznych (wytrzymałość siłowa, skocznościowa i szybkościowa). Jak widać nie jest wcale łatwo spełnić wszystkie wymagania wysiłkowe, aby nasza wytrzymałość była idealna w każdym aspekcie. Dlatego też można pracować nad wytrzymałością szybkościową, później siłową itd.

Jak to wygląda w praktyce? Jak zorganizować trening, aby osiągać lepsze wyniki?

O co tak naprawdę chodzi w trenowaniu wytrzymałości siłowej. Jeśli komuś zależy na wymiernych wynikach, musi naprawdę się zmęczyć. Trzeba tak ćwiczyć, aby doprowadzić swój organizm do optymalnego zmęczenia. Oczywiście nie raz, a wiele razy. Wtedy też powstanie zjawisko superkompensacji, czyli mówiąc najprościej, uzupełnianie energii utraconej w czasie treningu i generowanie nadwyżek tej energii. Właśnie to „ponad”, to gromadzenie energii „na zapas”. Organizm w ten sposób chroni się w razie powtórzenia kolejnego intensywnego wysiłku. Tłumacząc to na prostszy język, człowiek zyskuje większą wytrzymałość fizyczną, czyli może powtarzać w krótkich odstępach czasu serie intensywnych ćwiczeń bez obniżenia jakości ruchu i z tym samym obciążeniem.

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie wspierają się różnymi odzywkami. W ich składzie znajduje się m.in. kwas linolowy.

Czym jest kwas linolowy? Należy do kwasów nienasyconych omega 6 i jest niezbędnym składnikiem diety. Niestety organizm sam nie wytwarza go, dlatego kwas linolowy musi być dostarczany z pożywieniem. Największe jego źródła znajdują się w olejach roślinnych, które można dodawać do sałatek czy innych potraw. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, do których zalicza się kwas linolowy, pełnią w organizmie ważne zadania. Przede wszystkim jest to udział w procesach biochemicznych i w regulowaniu czynności fizjologicznych. Osoby będące w temacie odżywek i suplementów wiedzą, że kwas linolowy nazywany jest inaczej CLA. Wiedzą też, że ten składnik przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości fizycznej i spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki suplementacji tego kwasu tłuszcz nie jest gromadzony w tkankach, ale służy do gromadzenia energii.

Oczywiście nie tylko kwas linolowy, ale też szereg innych składników znajduje się w odżywkach dla osób aktywnych. Jest to m.in. keratyna zwiększająca produkcję ATP (enzymu przenoszącego energię) czy beta alanina, która zapewnia zwiększoną odporność na zmęczenie. Warto zdobyć konkretną wiedzę na ten temat, jeśli ktoś myśli o trenowaniu swojej wytrzymałości siłowej.