Rozstępy to nieestetyczny problem, który pojawia się zarówno u kobiet, jak u mężczyzn, najczęściej w okresie dojrzewania. Mimo że na rynku dostępne są preparaty, które pomagają w zmniejszeniu widoczności rozstępów, warto wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu, ponieważ ciężko pozbyć się już istniejących blizn.

Rozstępy w okresie dojrzewania

W momencie, gdy skóra ulega nadmiernemu rozciąganiu, włókna kolagenowe zaczynają pękać, co w konsekwencji prowadzi do powstawania rozstępów. Są to wrzecionowate pasma, wyglądające jak blizny, pojawiające się na powierzchni skóry. Rozstępy mają różny odcień. Na początku są intensywnie czerwone a z czasem jaśnieją i przybierają biały kolor. Na rozstępy narażeni są młodzi ludzie, w okresie dojrzewania. Gwałtowny wzrost i przyrost masy ciała powoduje rozciąganie włókien i pękanie skóry. Pierwsze objawy zwiastujące pojawienie się rozstępów, to swędzenie i pieczenie. Jest to tzw. faza zapalna, która przechodzi w fazę zanikową, czyli okres, w którym rozstępy zmieniają barwę na jasną. Blizny pojawiają się w różnych miejscach, najczęściej na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach oraz na plecach. Kobiety w ciąży, podczas której skóra ulega rozciągnięciu, także narażone są na pojawienie się blizn, szczególnie na brzuchu.

Jak walczyć z rozstępami?

Nie ma skutecznego sposobu walki z rozstępami. Najlepiej jest im zapobiegać, czyli stosować preparaty, które nawilżą i natłuszczą skórę. Warto użyć do tego środków bogatych w naturalne olejki z rumianku, lawendy, rozmarynu czy nagietka. Tego typu preparaty polecane są także osobom, które chcą zmniejszyć widoczność rozstępów, które już zdążyły pojawić się na ciele. Kosmetyki takie jak Yoskin, Lierac czy Bio Oil w ciąży także mogą być bezpiecznie stosowane. Należy jednak używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, często dopiero od drugiego trymestru ciąży. W walce z rozstępami pomoże też:

– peeling, który złuszczy naskórek oraz pobudzi krążenie

– szczotka z naturalnego włosia, do przeprowadzania peelingu na sucho

– sok z cytryny, który rozjaśni istniejące blizny

– regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry

Aby pozbyć się blizn i rozstępów na stałe lub znacząco zmniejszyć ich widoczność, konieczne jest wykonanie zabiegu takiego jak mikrodermabrazja, peeling chemiczny czy zabieg laserowy. Chcąc uzyskać efekty bez ingerencji chirurga czy dermatologa, należy pamiętać o regularności i konsekwentnym stosowaniu preparatów na rozstępy.