Procedura wyrobu wina w warunkach domowych jest wprawdzie znacznie uproszczona w porównaniu do tej stosowanej w winiarniach, jednak są pewne podstawowe czynności, które muszą bezwzględnie zostać wykonane, by mógł powstać trunek. Poniżej opisujemy jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie wina.

Po napełnieniu i zamknięciu butelek z winem, zostawmy je w tym samym pomieszczeniu w pozycji pionowej na około 3-5 dni. Ten czas potrzebny jest winu do wyrównania ciśnienia w środku butelki i „ułożenie się” w nowych warunkach. Równocześnie korki zdążą wyschnąć z wody, w której je parzyliśmy i troszkę „odetchną”.

Dopiero po wspomnianych 3-5 dniach od butelkowania nasze wino można przenieść do miejsca stałego przechowywania – najlepiej chłodnej, głębokiej i co najważniejsze, suchej piwnicy. Pomieszczenie, w którym przechowuje się wino butelkowane powinno mieć nie za wysoką i co najważniejsze stałą temperaturę w granicach 10-12 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może hamować i zakłócać rozwój wina, a z kolei zbyt wysoka sprawić, że wino będzie rozwijać się nieprawidłowo. O ile drobne odchylenia od tych wartości nic strasznego nie spowodują, o tyle należy unikać znacznych wahań temperatury, które mogą spowodować uszkodzenie i zepsucie wina. Ponieważ w samej piwnicy będą również występować drobne różnice temperatur (chłodniej przy podłodze, cieplej przy suficie), wina białe należy układać niżej, a wina czerwone wyżej. Do naszej piwnicy należy również ograniczyć dostęp światła, najlepiej, jeśli jest to pomieszczenie całkiem zaciemnione.

Butelki z winem przechowuje się zazwyczaj w pozycji leżącej, gdyż wówczas korki, nawilżone winem pęcznieją, szczelnie zamykając butelkę i nie przepuszczając doń powietrza. Wyjątek stanowią butelki zakręcone metalowymi zakrętkami, które powinny być przechowywane w pozycji pionowej, po to by wino nie stykało się bezpośrednio z metalem zakrętki i tym samym nie dochodziło między nimi do niekorzystnej dla naszego trunku reakcji, która mogłaby popsuć cały trud naszej pracy, znacznie zmieniając bukiet smakowo-zapachowy trunku.

Warto pamiętać o tym, że nie każde wino nadaje się do dłuższego przechowywania. Nie zaleca się przechowywać białych lekkich win, jak również, które z powodu ich zmętnienia zmuszeni byliśmy sztucznie klarować. Znacznie lepiej spożyć je zaraz po ich dojrzeniu, gdy ukształtuje się ich bukiet. Im wino jest mocniejsze, tym jest bardziej trwałe, a co za tym idzie bardziej predysponowane do tego, by było przechowywane. Wino rozlane do butelek ulega dalszemu powolnemu procesowi dojrzewania, które powinno zachodzić bez dostępu powietrza. W przypadku mocnych win właśnie podczas przechowywania następuje dalsze kształtowanie się jego smaku i aromatu.