Łazienka to pomieszczenie, w którym bardzo ważne jest zachowanie higieny i czystości. To również miejsce, które narażone jest na rozwój wielu szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Regularne sprzątanie to sposób, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie ryzyka powstania zagrzybień czy też trudnych do usunięcia osadów z rdzy lub kamienia. Jak efektywnie zadbać o czystość w łazience?
Sprzątanie łazienki — jak to zrobić poprawnie?
W trakcie sprzątania łazienki istotne jest nie tylko to, aby uzyskać wypolerowane i estetyczne powierzchnie, ale również o to, aby wszystko było zdezynfekowane i dokładnie wyczyszczone. Na brodziku, umywalce czy toalecie znajduje się mnóstwo bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie
Niejednokrotnie samo przecieranie nie jest wystarczające i pozornie czysta powierzchnia tak naprawdę jest pełna szkodliwych drobnoustrojów. Fugi i płytki również mogą być siedliskiem wielu typów bakterii, które nie są widoczne gołym okiem. W związku z faktem, iż w łazience spędza się średnio 2 lata życia, warto zadbać o to, aby była ona przyjaznym i higienicznym dla domowników miejscem.
Warto pamiętać, iż regularna dezynfekcja łazienki to podstawa. W trakcie czyszczenia gotowymi preparatami należy pamiętać, aby nie łączyć wielu substancji chemicznych, ponieważ mogą one przyczynić się do powstania szkodliwych oparów, które w następnie spowodują powstanie niepożądanych reakcji chemicznych. Co więcej, wybierając środek czyszczący, warto wybrać produkt sprawdzonej marki, jak np. Nanomax. W takim przypadku można mieć pewność, iż preparat jest najwyższej jakości.
O czym warto pamiętać podczas czyszczenia łazienki?
Brak właściwej wentylacji oraz wilgoć to najwięksi wrogowie czystej i higienicznej łazienki. Aby nie przyczynić się do jej zagrzybienia, należy zadbać o dopływ świeżego powietrza oraz odprowadzenie z niego wilgoci. W tym celu należy również wycierać mokrą podłogę do sucha oraz dbać o drożność kratek wentylacyjnych.
Czyszczenie muszli klozetowej powinno odbywać się minimum dwa razy w tygodniu. Większość preparatów należy stosować wieczorem – wtedy mieszanka może przebywać na powierzchni muszli przez całą noc. Umywalkę, wannę i brodzik najlepiej dezynfekować środkami o nieco delikatniejszym działaniu. Każdego dnia można przecierać ich powierzchnię łagodniejszymi żelami czy też mleczkami.
W przypadku płytek i fug należy pamiętać, że systematyka to podstawa. Regularne czyszczenie chroni przed powstaniem trwałych zabrudzeń i odbarwień. Fugi w kątach i rogach można czyścić starą szczoteczką do mycia zębów. W dodatku doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie środków przeznaczonych do impregnacji.