Kiedy spędzasz kilka godzin dziennie na ruchliwych drogach, szczególnie w upalne i słoneczne dni, możesz martwić się wpływem zanieczyszczenia na twoje zdrowie. Kilka dobrych gestów i filtr kabinowy mogą usunąć dużą część zanieczyszczających cząstek.

Większość nieelektrycznych pojazdów silnikowych emituje wiele zanieczyszczeń powietrza , w tym dwutlenek azotu , węglowodory i najdrobniejsze cząsteczki chemiczne . Wdychanie tych zanieczyszczeń może powodować lub przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych , od chorób serca i płuc po zaburzenia czynności układu nerwowego, rozrodczego i odpornościowego.

Badania wielokrotnie wykazały, że ludzie mieszkający w pobliżu ruchliwych dróg są narażeni na wysokie ryzyko zdrowotne , przypomina strona internetowa Time . Małe dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami płuc są szczególnie narażone na zanieczyszczenia. Ale każdy, kto może spędzać dużo czasu na jeździe w korkach , szczególnie przy upalnej, słonecznej pogodzie, jest zagrożony.

Filtry i klimatyzacja

Akt toczenia zamkniętych oknach może pomóc zablokować niektóre tego szkodliwego powietrza przez powietrze . Ale w pojeździe jest szczególnie przydatne urządzenie do redukcji zanieczyszczeń: filtr kabinowy . Zwykle umieszczony za schowkiem, oczyszcza powietrze oddychane przez pasażerów. Upewnij się, że masz filtr kabinowy z węglem aktywnym odpowiedni dla Twojego samochodu. Jest w stanie obniżyć poziom dwutlenku azotu o 75%, a poziom węglowodorów o 50%.

Po założeniu filtr należy wymieniać co sześć miesięcy do roku , w zależności od częstotliwości jazdy. Przydatna może być również funkcja recyrkulacji powietrza w układzie klimatyzacji. Według niektórych badań cytowanych przez Time , zmniejszyłoby to poziom zanieczyszczenia w kabinie pasażerskiej nawet o 90% .

Uważaj jednak: ważne jest, aby nie „cały czas recyrkulować” powietrza, ponieważ istnieje ryzyko zwiększenia poziomu dwutlenku węgla, co może powodować senność, bóle głowy i nudności. Jeśli utkniesz w korku przez ponad 15 minut, wyłącz funkcję recyrkulacji na minutę lub dwie, aby CO2 mógł się rozproszyć, a następnie włącz go ponownie.