Jama ustna u człowieka jest newralgicznym miejsce. Skupia się tu duża ilość zakończeń nerwowych, a ponadto jest zbudowana ze specyficznych tkanek, jaką jest błona śluzowa. To wszystko pracuje prawidłowo dzięki odpowiedniemu pH, na które mogą wpływać gumy do żucia, a także spożywane posiłki.
Jama ustna u człowieka pełni bardzo istotną rolę. To w tym miejscu rozpoczyna się proces trawienia pokarmu, który poza miażdżeniem przez zęby, jest wstępnie trawiony dzięki zawartości odpowiednich enzymów wydzielających się w jamie ustnej. Ponadto panuje w niej odpowiednie środowisko, które podczas spożywania pokarmu jest kwaśne. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego układu trawienia. Kwaśne środowisko pozwala na wstępne pozbycie się bakterii, które znajdują się na większości spożywanych posiłków. Ponadto w takim środowisku optymalnie funkcjonują enzymy trawienne, które zawarte są w ślinie. Kwasowe środowisko, które utrzymuje się po zjedzonym posiłku, powoduje także, że bakterie, które osadzają się na szkliwie zębów, nie mają odpowiedniej pożywki. Gumy do żucia mogą obniżać pH, co w niektórych sytuacjach jest korzystne.
Wysoka kwasowość sprawia, że bezpośrednio po posiłku nie należy myć zębów, gdyż rozprowadza się wtedy kwas, co powoduje niszczenie się szkliwa. W niektórych przypadkach bywa to także bolesne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł lub mają nie do końca wyleczone zęby z ubytkami próchniczymi.
Gumy do żucia jako prewencja bólu zębów i dziąseł
Używając gum do żucia bezpośrednio po posiłku, obniża się pH w jamie ustnej. Prowadzi to do znormalizowania kwasowości i przywraca naturalny poziom, który nie powinien powodować żadnych dolegliwości bólowych. O taką praktykę po każdym posiłku powinny zadbać osoby, które mają z tym problem, jednak należy pamiętać, że aby taki zabieg pomagał, a nie szkodził, należy wybierać odpowiednie rodzaje gum. Ciekawym rozwiązaniem jest bazowanie na gumach, które zawierają w swoim składzie ksylitol, który według badań naukowych wykazuje silne działanie opóźniające rozwój próchnicy na zębach.
Jakie gumy są zdrowe dla jamy ustnej?
Nie wszystkie gumy do żucia, które można kupić w sklepach, są zdrowe dla higieny jamy ustnej. Niestety większość z nich posiada w sobie cukier, który wpływa bardzo szkodliwie na zęby. Może on powodować przyspieszenie postępowania zmian próchnicowych, a niekiedy także negatywnie wpływa na inne rodzaje schorzeń jamy ustnej. Należy więc wybierać takie gumy, które nie zawierają w składzie cukru, a jest on zastąpiony naturalnymi słodzikami. W ostateczności mogą to być słodziki syntetyczne, ale bardzo istotne jest, aby nie zawierało wartości energetycznej, która może być pożywką dla bakterii. Najlepsze do spożywania po posiłkach są gumy dostępne w aptekach, które nie mają szkodliwego cukru, a ponadto bazują na naturalnych ekstraktach z ziół, które pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej, a nawet mają działanie bakteriobójcze.