Odpowiednia domena to jeden z aspektów, który może mieć decydujące znaczenie w zaistnieniu marki lub firmy online. Nazwa domeny przeważnie jest jedną z pierwszych rzeczy, którą widzą potencjalni użytkownicy. Dlatego też ma ona niebagatelny wpływ na ich ocenę witryny czy też całej marki. Odpowiednio dobrana nazwa może zwiększać ruch na stronie internetowej oraz budzić zainteresowanych. Na czym trzeba skupić się przy wyborze domeny?

Domena nie musi ograniczać się jedynie do .com

Najpopularniejszym rozszerzeniem domeny jest oczywiście .com. Warto wiedzieć, że współcześnie istnieje mnóstwo innych rozszerzeń, jak choćby.coffee, .academy lub .photography.

Mając tak wiele domen najwyższego poziomu do wyboru, o wiele łatwiej jest utworzyć dla konkretnej marki charakterystyczną nazwę domeny, która będzie reprezentować wartość i cel oferty. Choć nowe domeny najwyższego poziomu stosowane są od niedawna, zapadające w pamięć i krótkie są zazwyczaj wciąż dostępne. Nie mają one także wpływu na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Aby dokonać najlepszego wyboru i nie żałować błędnej decyzji trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. W tym celu możesz zapoznać się z licznymi ofertami w Google, wystarczy wpisać projektowanie stron www Łódź, Kraków, Warszawa, a ofert będzie bez liku.

Nazwa domeny — jak dokonać dobrego wyboru?

Wybierając nazwę domeny, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • Długość — krótsze nazwy łatwiej zapadają w pamięć i łatwiej jest je wpisać w przeglądarce. Co więcej, skuteczniejszym sposobem na wyróżnienie się, jest ograniczenie niepotrzebnego czytania. Zaleca się nie przekraczać 2 lub 3 słów.
  • Prostota — rzadko używane lub skomplikowane słowa, lub nazwy mogą przynieść wiele kłopotów w zapamiętaniu ich i poprawnym zapisaniu.
  • Słowa kluczowe — wybór adekwatnych słów umożliwi łatwiejsze znalezienie się na witrynie oraz zorientowanie w jej tematyce. Słowa kluczowe mogą udzielać informacji na temat działalności marki, a nawet podawać lokalizację.
  • Marka — podczas tworzenia własnej marki i domeny należy pamiętać, iż nie można używać żadnych istniejących już nazw firm ani znaków towarowych.
  • Nazwa witryny — warto pamiętać, iż powinna ona być taka sama jak nazwa marki lub jak najbardziej być do niej zbliżona. Nie ma sensu wprowadzać w błąd użytkowników, którzy po wpisaniu wybranej domeny, trafią na witrynę internetową o całkiem innej nazwie.