Seniorzy, czyli osoby 65+ na szczęście nie zawsze wymagają szczególnej troski. Tak czy inaczej, jeśli mieszkasz ze starszą osobą, która dobrze sobie radzi i nie potrzebuje całodziennej opieki, możesz jej pomóc. Czasami wystarczy wspólny spacer, innym razem poświęcenie paru dłuższych chwil na rozmowę.

Codzienne życie z osobą starszą – jak aktywizować ją do podejmowania nowych wyzwań?

Osoby po sześćdziesiątce powinny jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie, choćby profilaktycznie. W tym tkwi jednak problem, że nie każdy senior spełnia ten warunek w zupełności. Dlatego też to od ciebie zależy, czy twoja babcia, czy starsi rodzice zmobilizują się do podjęcia trudu codziennego spaceru lub ćwiczeń w domu. Wiadomo, jak ważny jest ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, dla każdego. Osoby starsze powinny dostosować natężenie wysiłku i czasu spędzonego poza domem do swoich możliwości, zdrowia i oczywiście wieku. Możesz więc zaproponować bliskiej ci osobie wspólne spacery po parku bądź dłuższe weekendowe wycieczki samochodowo-piesze. Do tego należy dołączyć kilkuminutowe ćwiczenia ogólnorozwojowe w zaciszu własnego domu. Jeśli senior czuje się na siłach na dłuższe ćwiczenia, możesz zapisać go na zajęcia fitness czy siłownię. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia kości i usprawnia pracę stawów oraz mięśni, ale też dotlenia tkanki i mózg. Człowiek czuje się ogólnie lepiej nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Dlatego ruch jest tak ważny dla każdej starszej osoby.

Co jeść, aby zdrowie dopisywało? A co jeśli osoba starsza nie ma w ogóle apetytu?

Niestety w wielu przypadkach seniorzy nie jedzą tyle, ile powinni Jeśli nawet ich posiłki są obfitsze, to często ubogie w potrzebne składniki. Często przyczyną jest brak świadomości, co jest im potrzebne, ale też zaburzenia węchu i smaku. W takich przypadkach dobrze ich wspomóc środkami medycznymi. Wśród nich można wymienić m.in. różne syropy pobudzające apetyt np. apetizer senior, Apetyt Plus czy Bovi Apetizer i inne preparaty. Oprócz podawania tych środków zaradczych liczy się również dobra dieta.

Przede wszystkim dieta osoby starszej powinna być dobrze zbilansowana i dopasowana do indywidualnych preferencji. Warto też zasięgnąć porady lekarza, który zna historię chorób pacjenta i może doradzić stosowną dietę. Trochę inaczej będzie odżywiał się cukrzyk, od osoby mającej problemy z tarczycą czy układem naczyniowo-sercowym. Na pewno w jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnowartościowego białka i minerałów. Dlatego w diecie seniora tak ważne są produkty pełnoziarniste. Dobrze, aby w jadłospisie znalazły się np. ziemniaki, ryż, kasze, pieczywo pszenno-żytnie. Raz w tygodniu osoba starsza powinna jeść porcje chudego drobiowego mięsa bądź wołowiny. Natomiast dwa razy w tygodniu chude ryby, które zawierają cenne kwasy omega 3 i omega 9.

Oprócz tego w menu muszą pojawiać się jajka, ok. 2 razy w tygodniu oraz kefiry, jogurty i maślanki wpływające na mikroflorę jelitową. Szczególnie kobiety powinny jeść rośliny strączkowe zawierające fitoestrogeny. Te związki łagodzą dolegliwości związane z menopauzą.

Nie można też zapomnieć o świeżych owocach i innych warzywach pełnych witamin i minerałów. Koniecznie dodawaj osobie starszej do sałatek czy makaronów oliwę z oliwek bądź zdrowe oleje np. lniany, czy słonecznikowy. Dzięki nim lepiej przyswajane są witamina E i beta-karoten.