Powrót po wakacjach zazwyczaj nie kojarzy się z uczuciem radości i zadowoleniem. Pomimo trudności z ponownym rozpoczęciem pracy, należy pamiętać, aby dokładnie zadbać o swoje auto po długich, wakacyjnych trasach. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedź jest prosta — po to, aby być pewny, iż auto jest sprawne i gotowe do dalszego użytkowania.

Powakacyjny przegląd — czego powinien dotyczyć?

Po okresie wakacyjnym należy przede wszystkim:

  • Sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych oraz w razie potrzeby uzupełnić braki.
  • Zweryfikować stan opon.
  • Ocenić sprawność świateł.
  • Ocenić stan zawieszenia.
  • Zadbać o sprawność układu hamulcowego.

Co więcej, należy zwrócić uwagę na stan lakieru samochodu — czy pojawiły się nowe rysy, odpryski, wgniecenia czy też inne uszkodzenia, które mogły powstać na skutek nieuważnego parkowania, otwierania drzwi podczas wsiadania do auta, itd. odpowiednią dbałość o karoserię pozwala na reagowanie we właściwym czasie na rdzę lub na jej zapobieganie.

Wiele osób decyduje się na odwiedzenie fachowca, aby mieć pewność, iż samochód jest całkowicie sprawdzony i sprawny. Jest to dobre rozwiązanie, lecz nie konieczne. Jednak w przypadku, w którym po przeglądzie własnym lub u specjalisty, pojawiająca się ilość usterek będzie zbyt duża, będzie to informacja, że warto poszukać nowego samochodu.

Czystość to coś, czego potrzebuje każde auto po długich wakacyjnych trasach

Warto także zadbać o czystość naszego samochodu. Podczas czyszczenia wnętrza niezbędny okazuje się odkurzacz. To właśnie dzięki niemu możliwe jest pozbycie się piasku z plaży, resztek jedzenia czy też kurzu. Dobrym działaniem jest przemycie plastików przy pomocy specjalnych środków, jak choćby ADBL, oraz wytrzepanie dywaników. Jakie małe czynności sprawią, że każda kolejną podróż będzie przyjemniejsza.

Po uporaniu się ze środkiem auta przychodzi czas na zadbanie o jego zewnętrzny wygląd. Zmywając, najróżniejsze insekty z maski i zderzaka nie należy kierować ich w stronę silnego strumienia z myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. W ten sposób można przyczynić się do uszkodzenia lakieru. O wiele lepszym rozwiązaniem jest delikatne opryskanie wodą, a najlepiej zastosować specjalistyczne preparaty, jak np. ADBL.
Myjąc szyby, należy pamiętać, by czyścić je z obu stron — tylko wtedy efekt będzie zadowalający.
Po wykonaniu wszystkich wyżej opisanych czynności można być pewnym, iż auto wizualnie, jak i technicznie jest w do tym stanie technicznym.