Wywiercone otwory w twardej ceramice, czyli układanych bądź już ułożonych płytkach ceramicznych to niejednokrotnie etap potrzebny – np. gdy pragniemy umieścić w toalecie lusterko bądź stojak. Drążenie w płytkach wiąże się jednakże z zagrożeniem ich uszkodzenia. Podstawowym etapem jest właściwe przygotowanie do pełnego postępowania.

Co będzie potrzebne by zrobić otwory w twardej ceramice?

Na pewno właściwe sprzęty do wiercenia. Płytki ceramiczne trzeba przewiercać tylko przy wykorzystaniu wierteł do szkła oraz glazury. Najdoskonalszym wyjściem jest stosowanie wiertła z końcówką diamentową. W tymże przypadku należy jednakże pamiętać, iż winno się je wykorzystywać na niewielkich obrotach.

Charakterystyka ceramiki

Elementy ceramiczne mają to do siebie, iż są delikatne oraz dosyć kruche. Względem tychże faktów należy rozpocząć kroki prowadzące do owego, aby zmniejszyć zagrożenie naruszenia płytek. Drążenie luków w płytkach może w określonych okolicznościach odbywać się z wykorzystaniem otwornicy. Przyda się ona szczególnie wówczas, gdy pragniemy otrzymać trochę większe wyloty – potrzebne choćby do wyprowadzenia grubszych rur lub węży. To jednakże nie wszystko, gdyż należy także wiedzieć, jak drążyć w kafelkach mniejszy, zwykły otwór.

Twardość gresu

Gres porcelanowy ma, chociażby twardości 9º w skali Mohsa, co znaczy, iż może być zarysowany jedynie diamentem. Jednakowo twarde są poniektóre płytki klinkierowe, zwłaszcza owe dwukrotnie palone. Niezwykle miękkie, ponieważ 6–8º w skali Mohsa, są minerały (grupa skał magmatycznych z przewagą skaleni oraz kwarcu). Są to jednakże stale niezwykle twarde produkty wymagające najdoskonalszej jakości urządzeń diamentowych. Dla owej klasy płytek dobrym doborem będą szybkoobrotowe otwornice z diamentami lutowanymi próżniowo. Zapewniają one pewność wytrzymałości automatycznej podczas obróbki skrajnie trwałych produktów oraz w zasadzie brak możliwości stępienia, gdyż są to kryształy diamentu sztucznego umieszczone w przebiegu lutowania próżniowego.

Gdy będziemy musieli drążyć w twardym gresie, należy wykorzystać profesjonalnego wiertła z koronką diamentową. Tutaj jednakże potrzebne będzie właściwe schładzanie wiertła, więc co kilkanaście sekund należy zakończyć drążenie, aby zanurzyć koronkę w chłodnej wodzie. Jak widać, przewiercenie luków w płytkach ceramicznych nie wymaga zakupu specjalistycznych narzędzi, wystarczy tylko zainwestować we właściwe wiertła. Wykorzystanie paru powyżej przedstawionych reguł niewątpliwie pozwala nam nie złamać płytki oraz poprawiać użyteczność wnętrz.

By wywiercić otwory w twardej ceramice powinieneś zastosować specjalistyczne wiertło z diamentową koronką. Nie wykorzystuj udaru. Rób przerwy co kilkanaście minut pracy oraz schładzaj koronkę w chłodnej wodzie – w tenże sposób zapobiegniesz jego przegrzaniu oraz uszkodzeniu. Najważniejsze jest drążenie w narożniku płytki – miejsce jest zwłaszcza narażone na zniszczenie. Najlepiej zrezygnować ze zrobienia luku w tymże miejscu. Gdy uznasz to za potrzebne, rozpocznij od przewiercenia wąskim wiertłem, natomiast wówczas później stopniowo poszerzaj otwór tymże o odpowiedniej wielkości, udar w wiertarce możesz wykorzystać tylko podczas drążenia w zwartym podłożu, takim jak beton, silikat lub pełna cegła.