Nie musisz być Paulem Bunyanem, żeby machać siekierą, chociaż możesz poczuć się przy tym trochę jak wytrzymały drwal. Ale w rzeczywistości dobry topór jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto ma dużo drzew na swojej posesji, lubi rąbać własne drewno na opał, dużo biwakuje lub uprawia inne sporty na świeżym powietrzu.

Chociaż terminy te są czasami używane zamiennie, a oba narzędzia wyglądają podobnie, należy zauważyć, że toporek jest krótszą wersją siekiery – zazwyczaj z rączką poniżej 14 cali – którą można dzierżyć jedną ręką. Topór ma rękojeść dłuższą niż 14 cali i wymaga obu rąk do huśtania się i kontrolowania. Jednak oba są przydatne do rąbania lub rozłupywania drewna.

Jaką siekierę wybrać?

Najlepszy topór ogólny: Siekiera do krojenia Fiskars X15

Dobry topór jest czymś więcej niż tylko proste narzędzia tnącego. Oferuje pewien rodzaj użyteczności, który jest ważny w wielu zawodach, które pracują na zewnątrz lub z materiałami takimi jak drewno. W niektórych przypadkach może nawet pomóc uratować życie. Dlatego najlepsza siekiera to taka, która jest wystarczająco wszechstronna do różnych zastosowań, a jednocześnie zapewnia to, co najważniejsze: jest łatwa w użyciu i utrzymaniu.

Fiskars X15 Axe to narzędzie do wyboru, gdy potrzebujesz czegoś, co maksymalizuje siłę cięcia przy każdym zamachu. Ta siekiera rozłupująca ma przemyślaną konstrukcję, która doskonale wyważa głowicę tnącą w dłoni. Rękojeść FiberComp utrzymuje energię zawartą w punkcie cięcia zamiast przemieszczać się do rąk i ramion, a 3,4-funtowa główka jest dostosowana do siły i potrzeb większości ludzi. W rezultacie ruchy siekania są bardziej wydajne dzięki większemu przenoszeniu energii i ostremu ostrzu.

Najlepszy budżet: 24-calowy topór do krojenia Tabor Tools

Nie musisz wydawać dużych pieniędzy na siekierę, jeśli planujesz używać go tylko od czasu do czasu do lekkich zadań rąbania lub rozłupywania na podwórku lub na kempingu. Topór do siekania Tabor Tools 24-calowy to niedrogi topór, który jest idealny do rąbania drewna opałowego lub rozpałki z małych i średnich kłód i gałęzi.

Siekiera ma rękojeść z włókna szklanego z wygodnym uchwytem z gumy, który utrzymuje narzędzie w dłoniach, nawet gdy się spocą. Przy wadze 4 funtów ciężar jest wystarczająco lekki, abyś nie był zbyt zmęczony, a jednocześnie
wystarczająco ciężki, aby wykonać potężny zamach. Główka i uchwyt są dobrze wyważone, co zapewnia płynny ruch bez zbytniego wysiłku.

Najlepsze do łupania kłód: Estwing Special Edition Camper’s Axe

Obraz, który wiele osób wywołuje myśląc o tradycyjnym toporze, to rozłupywanie kłody. Stanie na zewnątrz i wymachiwanie siekierą w kłodę jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje, jeśli nie masz odpowiedniego narzędzia i techniki. Chociaż opracowanie tej techniki może zająć trochę czasu, łatwo jest znaleźć odpowiednie narzędzie. Osie do łupania drewna są zwykle lekkie i wyposażone w klinowaną głowicę tnącą, która tnie i rozłupuje jednym pociągnięciem.

Aby rozłupać kłody w odległych lokalizacjach, w gospodarstwie lub w domu, siekiera do rozłupywania kłód Estwing Camper została specjalnie zaprojektowana, aby zapewnić czyste i wydajne rozłupywanie przy każdym pociągnięciu. W przeciwieństwie do innych siekier rozłupujących, ta jest wykonana w całości ze stali z uformowanym uchwytem dla większego komfortu. Jest mocny, lekki i amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu możesz wygodnie trzymać i długo używać siekiery.

Jak wybrać siekierę?

Materiał i długość rękojeści

Trzy najpopularniejsze materiały używane do produkcji uchwytów siekiery to drewno, metal i włókno szklane. Drewno jest oczywiście tradycyjnym materiałem i nadal jest preferowane przez wielu ludzi ze względu na jego zdolność do pochłaniania części wibracji i wstrząsów uderzenia topora, stosunkowo niewielką wagę i wygodę trzymania w dłoni. Jednak drewno może się złamać.

Z drugiej strony są metalowe uchwyty do siekier, które są bardzo wytrzymałe, ale ciężkie. Ponadto metalowy uchwyt nie pochłonie żadnych wibracji ani wstrząsów, co oznacza, że ​​wszystko to zostanie przeniesione na Twoje dłonie i ramiona przy każdym uderzeniu.

Uchwyty z włókna szklanego są zwykle mocniejsze niż drewno, ale nie tak wytrzymałe jak stal. Są również lekkie, ale wiele osób uważa, że ​​po prostu nie czują się tak dobrze w dłoni, jak drewno.

Jeśli chodzi o długość, nie zakładaj, że im dłużej, tym lepiej. Chociaż prawdą jest, że im dłuższa rękojeść siekiery, tym więcej siły można wytworzyć podczas zamachu, prawdą jest również, że utrzymanie precyzji staje się trudniejsze, gdy rączka topora rośnie. Dla większości ludzi siekiera z uchwytem od 28 do 31 cali jest odpowiednia do większości zadań na podwórku, kempingu lub w stosie drewna.

Waga

Ciężar topora to ciężar głowy, a nie całego narzędzia. Im cięższy topór, tym więcej mocy generowanej podczas zamachu, ale też trudniej go kontrolować. Podczas gdy będziesz potrzebować cięższego topora do rozbiórki lub podobnych trudnych zadań, do typowego użytku, takiego jak rąbanie małych kłód lub ścinanie małych drzew, topór ważący 3 funty lub trochę mniej jest najlepszy dla większości ludzi.

Rodzaj

Istnieje wiele różnych typów osi, ale są to jedne z najczęstszych.

Ścinanie : Najpopularniejszym rodzajem siekiery jest siekiera do ścinania, czasami nazywana siekierą obozową, która jest używana do ścinania drzew, rąbania gałęzi i czyszczenia krzaków. Osie te mają zazwyczaj dość długą rękojeść i głowę ważącą od 2 do 4 funtów.

Łupanie : Do rozłupywania kłód stosuje się siekiery rozłupujące, czasami nazywane młotami rozłupującymi. Nie są tak ostre jak topór do ścięcia, ale zazwyczaj są znacznie cięższe. Chociaż istnieją młoty rozłupujące o wadze 12 funtów lub więcej, większość ludzi uzna 8-funtową siekierę rozłupującą.

Toporek : są to małe, lekkie topory – zwykle ważące około 1 funta i krótsze niż 14 cali – którymi można się posługiwać jedną ręką, aby ścinać małe krzaki, gałęzie i bardzo małe drzewa.

Tomahawk : toporek rdzennych Amerykanów, tomahawk ma zazwyczaj około 1 funta, mniej niż 2 stopy długości i prostą rączkę. Pierwotnie używane jako broń, dziś tomahawki są często używane jako topory do rzucania.

Taktyczne : Te nowoczesne topory są czymś w rodzaju narzędzia wielofunkcyjnego i są preferowane przez surwiwalistów, wojsko i zapalonych obozowiczów. Głowice są często zaprojektowane do kilku celów, w tym do rąbania, kłucia, łopatą i wścibstwa.

Stolarstwo : Te siekiery są używane do obróbki drewna, a nie do ścinania drzew lub rozłupywania kłód. Zazwyczaj topór stolarski znajduje się pomiędzy toporem do ścinania a toporem pod względem wielkości i wagi.

Double Bit : Te osie mają podwójną głowicę. Ogólnie rzecz biorąc, jedna strona jest ostrzejsza do ścinania drzew, a druga jest nieco bardziej matowa i służy do rozłupywania kłód.