Siedzenie na słońcu przez cały dzień może być bardzo gorące.Niektóre rośliny to uwielbiają;inni mdleją.Wiele bylin o głębokich korzeniach palowych i liściach oszczędzających wodę może wytrzymać dużo słońca, alerośliny jednoroczne,które nigdy nie mają szansy na rozwinięcie rozległego systemu korzeniowego, mają tendencję do borykania się z problemami.Musisz więc mądrze wybierać, wybierając roczne kwiaty na słoneczne miejsca w ogrodzie.Oto 12 rocznych kwiatów, które tolerująpełne słońce.

Nagietek (Aksamitka)

Są tak wszechobecne, że czasami nie oddajemy nagietkom tego, co się im należy.Te kwiaty to twarde małe konie robocze.Najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu, przy dużym przepływie powietrza i glebie, która jest trochę sucha.Gdy są zatłoczone w wilgotnych warunkach, są podatne na pleśń.Deadheadingsprawi, że będą kwitnąć wielokrotnie, chociaż nawet jeśli nie będziesz się tym przejmować, zakwitną ponownie.

Inną niedocenianą cechą nagietków jest ich wykorzystanie jakoroślin towarzyszących.Odstraszają szkodniki, w tym szparagi, chrząszcze fasoli, nicienie, a nawet króliki.

 • Odmiany kolorów:czerwony, pomarańczowy, żółty, złoty
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania glebowe:Średnia, średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna

Papryka Ozdobna (Capsicum annuum)

Papryczki ozdobne niekoniecznie są uprawiane dla ich kwiatów, ale nadal zapewniają piękny kolor w ogrodzie.Na roślinach rosną jadalne papryczki chili, które są na ogół małe i trudne do zbioru.Ale ludzie zauważyli ich piękno i pomyśleli, aby umieścić je w ogrodach kwiatowych.Podobnie jak papryka, którą uprawiamy wogrodach warzywnych, odmiany ozdobne przechodzą kilka zmian koloru w miarę dojrzewania.Niektóre mają jednocześnie wiele kolorów na roślinie.

Miej je na oku, gdy rośliny są młode i delikatne, ponieważ króliki lubią żuć łodygi.Gdy łodygi zaczną twardnieć, są prawie bezpieczne.

 • Odmiany koloru:biały, żółty
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania gleby:Bogata, gliniasta, lekko kwaśna, dobrze przepuszczalna

Amarantus (Szarłat)

Istnieje wiele gatunków amarantusa.Niektóre są uprawiane wyłącznie na kwiaty, inne na liście, a inne na ziarno.Dwie powszechne odmiany to krwawiące kłamstwa miłosne (Amaranthus caudatus) z wiszącymi fioletoworóżowymi kwiatami i szata Józefa (Amaranthustricolor), która ma rozchlapane czerwono-żółte liście.

Ogrodnicy kochać tych roślin dla ichchenille-Jak kwitnie i kolorowe liści.Mają od kilku cali do kilku stóp wysokości.Ponadto wszystkie dobrze rosną z nasion i mogą radzić sobie w różnych warunkach, w tym żyjąc wpomieszczeniachjako rośliny doniczkowe lub byliny w cieplejszychstrefach odpornościDepartamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

 • Odmiany kolorów:czerwony, różowy, fioletowy, żółty, zielony, biały
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania gleby:Bogata, wilgotna, dobrze przepuszczalna

Celosia (Celosia)

Jeśli zauważysz podobieństwo między kwiatami celozji i amarantusa, to dlatego, że oba pochodzą z tej samej rodziny.Nazwa celosia pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „palenie”, ponieważ główki kwiatoweCelosia argenteawyglądają jak jaskrawe płomienie.

Inną odmianą jestCelosia cristata, zwana również celozją czubatą lub zarozumialcem, która ma pofałdowane główki kwiatowe, które wyglądają jak grzebień koguta.PonadtoCelosia spicatama subtelne kwiaty podobne do kolców pszenicy.Kwiaty celozji pozostają atrakcyjne przez wiele tygodni, a większość odmian daje również świetnekwiatycięte isuszone.

 • Odmiany kolorów:czerwony, różowy, fioletowy, pomarańczowy, żółty, biały
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania gleby:Bogata, umiarkowana wilgotność, dobrze przepuszczalna

Kwiat Pająka (Cleome)

Kwiat pająka swoją wspólną nazwę zawdzięcza długim „nogom”, które wystają z kwiatów.Roślina zaczyna kwitnąć od dołu do góry, wydłużając okres kwitnienia o tygodnie.Jest towysoki kwiat,który rozgałęzia się i generalnie może się utrzymać bez kołkowania.

Gdy kwiaty blakną, tworzą się smukłe strąki nasion.Te rośliny sącudownymi samosiewami, a ponieważ większość tohybrydy, nie będziesz wiedział, jakie kolory otrzymasz w następnym sezonie wegetacyjnym.Nasiona możnawysiewać bezpośrednio wdowolnym momencie poostatnim terminie przymrozków.

 • Odmiany kolorów:biały, różowy, fioletowy, czerwony, żółty, pomarańczowy
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce, aby częściowo słońce
 • Wymagania gleby:Bogata, umiarkowana wilgotność, dobrze przepuszczalna

Kwiat Kosmosu (Cosmos bipinnatus)

Kwiaty kosmosu są tak łatwe w uprawie, jak to tylko możliwe.Znajdziesz je w kilku bogatych odcieniach, a także w delikatnych pastelach, a nawet bieli.Kwiaty mają tylko około cala średnicy, ale są płodne.Rośliny są mocne, rosną od około 1 do 4 stóp wysokości i dobrze mieszają się z innymi kwiatami.

To kolejny chętny samosiewnik, ale nie aż tak uciążliwy.Kosmos również łatwo jest zacząć od nasion.Zasiej je bezpośrednio w dowolnym momencie po ostatnim mrozie.

 • Odmiany kolorów:różowy, fioletowy, czerwony, żółty, pomarańczowy, biały
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania glebowe: Średnia, umiarkowana wilgotność, dobrze przepuszczalna

Kupernik (Nierembergia)

Ten delikatny, uroczy kwiat należy do rodziny psiankowatych.Nierembergia, która została nazwana na cześć hiszpańskiego jezuity profesora historii naturalnej Juana Eusebio Nieremberga, jest używana częściej niż zwyczajowa nazwa rośliny – chaber.Być może dzieje się tak dlatego, że istnieje wiele roślin zwanych kuperem.

Nierembergiajest bardzo popularna w pojemnikach, ale doskonaleczuje sięw ziemi i tworzy ładną roślinę na obrzeża.Ma zwarty pokrój i szybko się wypełnia.

 • Odmiany kolorów:biały, fioletowy, niebieski
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania gleby:Bogata, wilgotna, dobrze przepuszczalna

Lantana (Lantana camara)

Jeśli masz szczęście żyć w klimacie, w którym lantana jest odporna, możesz ją uprawiać jako krzew.Z łatwością trenuje również do standardowego lub małego drzewa.Wielu ogrodników w chłodniejszym klimacie robi to izimuje rośliny w pomieszczeniach.

Kwiaty Lantany są często dwukolorowe lub trójkolorowe w cudownych odcieniach sorbetu.Podobnie jak wiele rocznych kwiatów, kwitną przez całe lato.Wszystkie części tej rośliny są trujące i mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego zachowaj ostrożność.

 • Odmiany kolorów:czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski, biały
 • Ekspozycja nasłońce:Pełne słońce
 • Wymagania glebowe:Średnia, średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna