Podstawową przyczyną wybuchów i pożarów na łodziach jest benzyna i jej opary. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność podczas tankowania łodzi. Należy pamiętać, że benzyna nie jest rozlana, a jej opary również się nie rozprzestrzeniają. Ludzie popełniliby duży błąd, gdyby zostawili silniki, wentylatory lub silniki podczas tankowania. Wdychanie oparów benzyny jest również bardzo toksyczne. Dlatego zaleca się, aby podczas otwierania wieczka nie trzymać się pojemnika twarzą do pojemnika. Posiadanie podręcznego ręcznika byłoby świetne, aby usunąć drobne wycieki, jeśli takie występują.
Być pewnym
Jak wszyscy wiemy, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed tankowaniem upewnić się, że żaden przewód paliwowy nie jest pęknięty ani uszkodzony. Oznacza to, że przed zatankowaniem zbiornika łodzi należy sprawdzić przewody i dokręcić połączenia. Nie tylko przed tankowaniem, ale te rzeczy należy regularnie sprawdzać.
Wyłącz wszystko, aby rozpocząć
Nigdy nie rozpoczynaj tankowania zbiornika łodzi benzyną bez wyłączenia wszystkiego. Tutaj wszystko oznacza cały sprzęt elektryczny, a także silniki. Oprócz tego zdecydowanie odradza się paliwo podczas palenia. Wyrzuć tę zapalniczkę, którą zawsze nosisz, nie powinno tam być gazu do gotowania ani kuchenki. W tym czasie należy również całkowicie zamknąć zawory paliwowe. Jeśli masz nowoczesną łódź z zainstalowanymi systemami dmuchaw, również ją wyłącz. Oprócz tych wszystkich rzeczy zaleca się również tankowanie łodzi w świetle dziennym.
Napełnij zbiornik teraz: kroki ze środkami ostrożności
- Jeśli na łodzi znajdują się zbiorniki przenośne, należy je usunąć i postawić na ziemi lub w stabilnej doku.
- Nigdy nie napełniaj zbiornika łodzi do gardła. Wystarczyłoby napełnić 85-90 procent zbiornika. To ważne, ponieważ gaz rozszerza się i wypełnienie go w 100% nie pozostawi na to miejsca. Dodatkowo minimalizuje możliwość przepełnienia.
- Upewnij się, że jest odpowiednia wentylacja.
- Po zakończeniu tankowania załóż korek i szczelnie go zamknij. Zapewnia to, że opary paliwa nie uciekają.
W przypadku silnika benzynowego znajdującego się na pokładzie łodzi nie należy uruchamiać łodzi zaraz po zatankowaniu. Przede wszystkim włącz dmuchawę i pozostaw na co najmniej 4 do 5 minut. Nigdy nie napełniaj zbiorników przenośnych na samej łodzi. Oprócz tego pamiętaj, aby przechowywać te zbiorniki w miejscu, które jest odpowiednio wentylowane. I na koniec, nie trzymaj zbiorników w pobliżu sprzętu elektrycznego lub silnika.