Niedobory poszczególnych mikroelementów, takich jak magnez mogą powodować liczne problemy zdrowotne. Zaliczają się do nich zarówno bezpośrednie dolegliwości, takie jak skurcze, jak i podatność na choroby przewlekłe. Dlatego warto zwrócić uwagę na podaż tego pierwiastka w diecie.

Prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest zależne od bardzo wielu czynników. Jest to skomplikowany mechanizm, na który wpływa między innymi odpowiednia podaż wszystkich składników odżywczych, których komórki organizmu potrzebują do bieżącego regenerowania się. Poza witaminami oraz substratami energetycznymi niezwykle istotne są także minerały, które odgrywają kluczową rolę w przemianach chemicznych zachodzącym w ludzkim ciele. Niedobory minerałów zazwyczaj błyskawicznie prowadzą do jakichś problemów, które mogą objawiać się mniej, lub bardziej intensywnie. Jeśli chodzi o magnez, to najbardziej popularnym objawem jego niedoboru są skurcze mięśniowe, które mogą pojawiać się zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i spoczynku. Czasem niedobór magnezu objawia się skurczami w nocy lub tak zwaną migającą powieką. Do innych efektów ubocznych niedoboru magnezu zalicza się chroniczne przemęczenie, brak energii, osłabioną odporność, problemy z koncentracją, a nawet problemy kardiologiczne.

Magnez – kto najbardziej odczuje jego niedobory?

Biorąc pod uwagę obecność magnezu w bardzo wielu procesach zachodzących w ludzkim ciele, jego niedobory są dość powszechne. W pierwszej kolejności narażone na nie są małe dzieci, a także młodzież w wieku dojrzewania. Jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem na wszystkie minerały, które wynika z szybkiego tempa wzrostu. Bardzo często na niedobory cierpią także kobiety w ciąży, a także bezpośrednio po ciąży w okresie laktacji. Można wtedy łatwo zignorować objawy niedoboru magnezu i za gorsze samopoczucie obwinić specyficzny stan organizmu, jednak to właśnie podstawowy niedobór tego istotnego pierwiastka może być problemem. Warto zaznaczyć, że zmęczenie i ogólne osłabienie, może być właśnie wynikiem braku magnezu, a łatwo je pomylić z ciągłym przemęczeniem, które jest naturalne po urodzeniu dziecka, chociażby przez niedobory snu. Suplementacja tego minerału może to zmęczenie lekko zredukować.

Naturalnie niedobory magnezu ma większość osób aktywnych fizycznie, o ile nie dbają o suplementację lub zbilansowaną dietę. Dotyczy to wyczynowych sportowców i amatorów, a także osób, którzy pracują intensywnie fizycznie zawodowo.

Jak należy suplementować minerały?

Biorąc pod uwagę, że magnez występuje w wielu naturalnych produktach, wprowadzeniem do diety suplementów powinny zainteresować się głównie osoby, które są w grupie ryzyka niedoboru. Ponadto należy taką suplementację wprowadzić, gdy zauważy się objawy niedoboru. Dawka oscylująca wokół 500 mg dziennie powinna w zupełności wystarczyć. Widząc u siebie niepokojące objawy, warto je jednak skonsultować z lekarzem, gdyż są na tyle ogólne, że mogą dotyczyć także innych problemów zdrowotnych.