W każdej aptece, drogerii, ale i w niektórych większych sklepach można dostać prezerwatywy. Są to najczęściej stosowane środki antykoncepcyjne, dlatego ich wybór jest ogromny. Czasami różnica tkwi w szczegółach, które wpływają na wybór tych, a nie innych produktów.

Dlaczego prezerwatywy są jednym z najczęściej wybieranych środków antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja w postaci prezerwatyw ma wielu zwolenników. Przede wszystkim są one łatwo dostępne i charakteryzują się prostotą użycia. Mnóstwo firm oferuje tego typu środki w różnych cenach i wariantach. Wystarczy zerknąć do katalogu takich producentów jak Skyn, Durex czy Pasante, aby zobaczyć, że jest w czym wybierać. Znajdą coś dla siebie osoby ceniące wyjątkowe doznania podczas zbliżenia z partnerem, ale też tradycjonaliści. Nie brakuje więc prezerwatyw opatrzonych wypustkami czy prążkami zapewniającymi większą bliskość i intymność. Każdy może wybrać określoną grubość prezerwatywy, od bardzo cienkiej, wręcz niewyczuwalnej, do znacznie grubszej. Niektórzy szukają prezerwatyw lepiej przylegających do ciała, czy zawierających w sobie substancję zapachową. Niektóre z nich zawierają środek mniej lub bardziej nawilżający.

Również alergicy uczuleni na lateks mogą korzystać z prezerwatyw. Wystarczy, że wybiorą te poliuretanowe lub polizoprenowe. Niestety, są to środki antykoncepcyjne nieco droższe, ale to jedyne rozwiązanie dla osób nietolerujących lateksu. Takie produkty mogą wybierać też osoby, którym przeszkadza zapach lateksu.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu prezerwatyw?

Pierwsza podstawowa sprawa to odpowiedni rozmiar prezerwatywy. Najczęściej wybierane są te w standardowych rozmiarach, ale oferta jest znacznie szersza. Niektóre firmy mają w swojej ofercie prezerwatywy o niestandardowych wymiarach. Zły wybór może całkowicie popsuć zbliżenie intymne, dlatego lepiej go nie popełnić.

Kolejna kwestia dotyczy grubości prezerwatywy. Jeśli ma być używana przez dłuższy czas, lepiej zapewnić sobie dodatkową ochronę. Wtedy wybór grubszego lateksu jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak partnerzy pragną poczucia wyjątkowej bliskości, wtedy jedynie najcieńsze prezerwatywy spełnią ich oczekiwania.

Jeszcze jedna bardzo istotna sprawa dotyczy miejsca zakupu. Kioski czy budki z gazetami i chemią również sprzedają prezerwatywy, ale lepiej takich miejsc unikać. Słonce, które operuje przez szybę, może wpłynąć niekorzystnie na lateks. Co więcej, trzeba zwracać uwagę na oznaczenia prezerwatyw. Muszą mieć logotyp CE i odpowiednie europejskie normy jakościowe. Liczy się także data ważności na opakowaniu. Jeśli termin przydatności kończy się, wtedy lepiej zrezygnować z zakupu. Taka prezerwatywa może ulec pęknięciu czy przetarciu.

Najlepiej kupować tego typu środki antykoncepcyjne w aptekach bądź sprawdzonych sklepach. Tylko wtedy są to produkty bezpieczne i zapewniające maksymalną (ale nigdy nie całkowitą) ochronę w czasie zbliżenia.