Termin kwas hialuronowy może brzmieć nieco niepokojąco, jednak jest on jednym z najskuteczniejszych środków przywracających prawidłowy poziom nawilżenia skóry, wygładzający ja i dający efekt odmłodzenia. Kwas ten występuje naturalnie w skórze, dlatego zabiegi z jego wykorzystaniem są w pełni bezpieczne. Co musisz wiedzieć o kwasie hialuronowym?
Kwas hialuronowy – jak działa?
Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy nie jest przedstawicielem kwasu, lecz wielocukru i cechuje się tym, iż ma postać przezroczystej cieczy, która w konsystencji przypomina żel. W takiej formie od dawna jest wykorzystywany w kosmetologii i medycynie. Stosowany jest do wypełniania zmarszczek, podnoszenia owalu twarzy, rewitalizacji i ujędrniania skóry, oraz wygładzania zmarszczek na dekolcie i szyi, modelowania i powiększania ust czy zabiegu korekty nosa. Nic więc dziwnego, iż w kosmetykach stanowi on najbardziej wartościowy składnik nawilżający. Buduje on również powłokę ochronną na naszej skórze, która przeciwdziała utracie wilgoci, dzięki czemu możliwe jest dłuższe cieszenie się jędrną, piękną i miękką skórą.
Kwas hialuronowy (HA), dzięki swoim właściwością łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, zapewnia nam odżywioną, jędrną i nawilżoną skórę. Co ciekawe, jedynie jeden gram kwasu hialuronowego, może związać nawet sześć litrów wody. Ponadto może on łagodzić stany zapalne. Wraz z wiekiem jego ilość w skórze zmniejsza się, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Najbardziej narażone na jego utratę są kobiety w wieku około 25 lat bądź te, które intensywnie redukują swoją wagę.
Kwas hialuronowy – jak należy go stosować?
Kwas hialuronowy można znaleźć przede wszystkim w kremach, serach nawilżających i produktach do mycia twarzy, w peelingach i maseczkach, jak i w preparatach aptecznych typu kwas hialuronowy. Występuje on również w składzie płynów do soczewek i kropli do oczu, gdyż jest również składnikiem filmu łzowego. Poprzez swoje właściwości wspiera również walkę z dolegliwościami związanymi z tzw. zespołem suchego oka.
Eksperci uważają, iż bezpośrednie wstrzykiwanie HA daje o wiele lepsze efekty niż aplikowanie go zewnętrznie na skórę. Wszystko przez to, iż cząsteczki kwasu są zbyt duże, aby mogły bez problemu przedostać się przez komórki naszej skóry.
Są jednak pewne przeciwwskazania, w przypadku których nie powinno się poddawać zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego. Można do nich zaliczyć laktację i ciążę, jak i wszelkie infekcje oraz występujące choroby autoimmunologiczne.
Inną dobrą metodą przyjmowania HA jest kwas hialuronowy Tabletki według niektórych opinii HA mogą dać podobne efekty jak zabiegi kosmetyczne, jeśli tabletki z kwasem hialuronowym byłyby stosowane odpowiednio długo. Dużą zaletą tabletek z kwasem hialuronowym jest to, iż efekty ich stosowania są dłuższe niż te uzyskane na skutek zabiegów. Kwas hialuronowy daje efekt natychmiastowy, jednak po 6-12 miesiącach w przypadku znacznej ilości preparatów efekt jest mniej widoczny.