Każdy z nas w ciągu roku wydaje średnio 1000 zł na ubrania. Niestety bardzo często w pierwszej kolejności koncentrujemy się na ich wyglądzie, a nie jakości. Zdarza się, że kupujemy ubrania, które nie są w stanie przetrwać nawet jednego sezonu. Aby to zmienić, wystarczy poświęcić kilka chwil na zapoznanie się ze składem ubrania i sprawdzić, czy dzianina bądź tkanina jest dobrej jakości. Jak świadomie kupować ubrania?

Dobry materiał to podstawa

Kupując ubrania, powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę na ich skład. Pomocna okaże się w tym metka, która zawiera wszystkie istotne informacje. Najczęściej spoglądamy na nią tylko wtedy, gdy chcemy upewnić się jak prasować daną rzecz bądź, w jakiej temperaturze należy ją prać. Warto jednak zagłębić się także w to, z jakiego dokładnie materiału ubrania zostały wykonane. Mogą to być włókna naturalne, sztuczne bądź syntetyczne. Każde z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Wyroby bawełniane będą lekkie i doskonale chłonące wodę, poliester idealnie sprawdzi się w ubraniach sportowych ze względu na swoją wytrzymałość, a wiskoza to gładki i przewiewny materiał. Włókno, z którego wykonywana jest odzież następnie przerabiane – zależności od metody splatania nitek staje się ono dzianiną bądź tkaniną.

Dzianina czy tkanina – czym się różnią?

Dzianina i tkanina to pojęcia, które często są mylone, dlatego aby świadomie kupować ubrania należy umieć je rozróżnić. Podstawową różnicą jest metoda splatania nitek. Dzianina np. fabril wytwarzana jest z przędzy tworzącej oczka, a tkanina złożona jest z dwóch nitek – osnowy oraz wątku. Oba materiały, ze względu na sposób wykonania mają różne zastosowania. Dzianina sprawdzi się przede wszystkim w wyrobach kojarzących się komfortem użytkowania i ciepłem. Będą to przede wszystkim swetry, czapki, szaliki czy rajstopy. Wyroby tkaninowe to najczęściej pościel, bielizna, obrusy, wizytowe koszule czy mundury.

Jakie zalety mają wyroby z dzianiny?

Dzianina to materiał, który ma wiele plusów. Znana jest ze swoich elastycznych właściwości i to właśnie ten element daje jej dużą przewagę nad klasyczną tkaniną. Wiadomym jest przecież, że taka właściwość zdecydowanie poprawia to komfort noszenia i codziennego użytkowania. Ubrania dzianinowe, ze względu na specyficzną metodę splatania nitek, pozwalają skórze oddychać, zapewniają swobodne ruchy i są miłe w dotyku. Pomimo tego, że dzianina uchodzi za materiał rozciągliwy, potrafi się on doskonale dopasować do ciała i podkreślić sylwetkę.