Ksylitol, leki przepisywane przez weterynarza, cebula, rodzynki i baterie należą do długiej listy nieszkodliwych, ale niebezpiecznych produktów dla psów i kotów. Naucz się je identyfikować, aby lepiej przechowywać je poza ich zasięgiem.

Większość właścicieli zwierząt domowych słyszała, że ​​psy nie powinny jeść czekolady, a koty nie powinny zbliżać się do pleśniawki . Ale czy wiesz, że niektóre rodzaje cukrów lub narkotyków mogą poważnie zatruć czworonożnego przyjaciela  ? Oto lista najczęstszych niebezpiecznych produktów, które możesz teraz trzymać poza zasięgiem swoich zwierząt.

Według danych cytowanych przez Consumer Reports leki na receptę i bez recepty dla ludzi są powszechnym źródłem zatrucia zwierząt . Leki przeciwdepresyjne, leki nasercowe lub inne rodzaje leczenia mogą zostać przypadkowo połknięte, jeśli wyleją się z butelki lub jeśli nie będą właściwie przechowywane. Jeśli dzieci dzielą mieszkanie, ryzyko jest jeszcze większe. Rzeczywiście, mogą podawać leki swoim zwierzakom, nie znając niebezpieczeństw, lub mogą upuścić pigułki na podłogę.

Leki przepisywane przez weterynarza są również częstą przyczyną zatrucia. Nie stanowią zagrożenia, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami, ale szczeniak lub kotek mogą przełykać zbyt dużo, jeśli mają dostęp. Jeśli zobaczysz leki przyjmujące zwierzęta, spróbuj dowiedzieć się, ile połknięto, i dowiedz się, czy zjadł część opakowania, aby lepiej edukować lekarza weterynarii .

Żywność

Czekolada, co nie dziwi, powoduje więcej zatruć u zwierząt domowych niż jakakolwiek inna żywność. Szkoda jest tym ważniejsza, że ​​jest to ciemna czekolada, bardzo toksyczna dla psów. Ksylitol jest drugim najczęstszym źródłem zatruć pokarmowych. Ten substytut cukru występuje w przetworzonej żywności, ale także w miętach, gumie do żucia, pastach do zębów lub płynach do płukania ust.

Winogrona i rodzynki mogą być toksyczne dla nerek psów, a cebula i czosnek mogą powodować uszkodzenie czerwonych krwinek. Koty są również wrażliwe na te pokarmy, ale rzadziej je jedzą, ponieważ są mniej chciwe niż psy. Podobnie jak w przypadku leków, pomocne jest z grubsza wiedzieć, ile zużyto przed skontaktowaniem się z weterynarzem.

Produkty gospodarstwa domowego

Wszystkie domowe środki czyszczące , a także pestycydy do ogrodu, są niebezpieczne dla zwierząt . W zależności od stężenia mogą powodować oparzenia chemiczne nóg, ust lub żołądka.

Farby i baterie są również częścią produktów ryzyka. Jeśli rozlejesz na zwierzę chemikalia, nie czyść go rozpuszczalnikiem. Zamiast tego spróbuj zmyć je mydłem i letnią wodą lub odetnij włosy z dotkniętego obszaru. W razie wątpliwości skontaktuj się z weterynarzem.