Taras to doskonałe miejsce na wypoczynek lub organizowanie letniego przyjęcia. Każdy posiadacz domu wyposażonego w taras z pewnością korzysta z niego regularnie. Niestety, zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem niefortunnych zjawisk, które mogą uszkodzić zadaszenie tarasu – jak sobie z tym poradzić?
Jak wiadomo, taras to dodatkowy obiekt znajdujący się poza domem. Nie jest on przysłonięty dachem ani zamknięty, jak każde inne pomieszczenie, a jedyną ochroną przed słońcem i opadami, które są bez wątpienia dość powszechnymi zjawiskami, jest zadaszenie tarasu. Warto zwrócić uwagę, że tego typu zadaszenie to coś więcej niż tylko prosta osłonka – pełni ono wiele funkcji, od ozdobnej, aż po konstrukcyjną. Trwałość ma tu kluczowe znaczenie, lecz trzeba pogodzić ją z ogólną estetyką, montażem, a także kosztem związanym z tego typu instalacją.
Grad – największy wróg tarasów!
Na jakie zagrożenia będzie zatem wystawiony przeciętny taras, a właściwie to jego zadaszenie? Najbardziej oczywistym przykładem są tu opady atmosferyczne, z których szczególną uwagę należy zwrócić na grad. Nie każdy producent przykłada dostateczną uwagę na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, które mogą zostać wywołane tym zjawiskiem pogodowym, dlatego szczegółowa specyfikacja jest niezwykle istotna. Powodem, dla którego nie każde zadaszenie tarasu wyróżnia się odpowiednimi standardami, aby znieść grab, jest fakt, że nie każdy producent obiera to za priorytet – szczególnie jeśli mowa o dużych, międzynarodowych firmach. Nie zmienia to jednak faktu, że intensywne gradobicie może doprowadzić na poważnych szkód, których naprawa bywa wysoce kosztowna. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć swój taras w zadaszenie, które jest w stanie znieść grad bez strat na swoim wyglądzie czy funkcjonalności.
Długotrwałe działanie warunków pogodowych a zadaszenie tarasu
Często okazuje się, że większym problemem bywają procesy, które odbywają się przez dłuższy czas, powoli pogarszając stan instalacji. Zadaszenie tarasu koniecznie musi wyróżniać się odpowiednią jakością, a jego montaż powinien być dostosowany do dostępnej przestrzeni – w przeciwnym wypadku cykliczne zmiany temperatur, wszechobecna na dworze wilgoć czy potencjalne zagrożenie grzybem stają się prawdziwym problemem, z którym ciężko sobie poradzić.
Rzecz jasna, nie odbywa się to z dnia na dzień, lecz jeśli efekty tych niszczących procesów stają się zauważalne, szkody zazwyczaj można uznać za dokonane. Niejeden właściciel tarasu uskarża się na to, że instalacja, która z początku prezentowała się świetnie, wyblakła pod wpływem intensywnego nasłonecznienia. O kwestie te warto zadbać już wcześniej, a mianowicie podczas zamawiania konkretnego modelu zadaszenia – to wtedy powinno się skonsultować z producentem w celu ustalenia konkretnej specyfikacji technicznej, zastosowanych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych.
Ludzie mają różne oczekiwania i mieszkają w różnych warunkach, dlatego dostosowanie zadaszenia to własnych potrzeb jest bardzo istotne. Jest to jedyny sposób, aby być prawdziwie zadowolonym z dokonanego zakupu, warto więc poświęcić chwilę na sprecyzowanie szczegółów!
Ile tak naprawdę warto wydać na zadaszenie?
Nie ma co się oszukiwać – dobre zadaszenie tarasu zawsze będzie wiązać się z pewnymi kosztami. Jeśli mamy zamiar zapewnić sobie instalację, która trwałość oraz estetyczny wygląd zachowa na długi czas, koniecznie trzeba postawić na sprawdzonego producenta, który zadba o to, aby jej jakość była zadowalająca.
Jest to inwestycja, która bez wątpienia się zwróci. Produkt o wątpliwej jakości może wymagać częstych wymian i napraw, natomiast stawiając na rozwiązania z górnej półki, nie trzeba obawiać się o ich przedwczesne zużycie. Sama cena zależy od wielu czynników – materiałów, wymiarów, dodatkowych usprawnień, także ciężko jest ją precyzyjnie oszacować. Jedno jest jednak pewne – na zadaszeniu, w które wyposaża się taras, nigdy nie powinno się oszczędzać!