W każdym ogrodzie potrzebne jest miejsce, służące do przechowywania narzędzi, węży, doniczek czy konewek. Najlepszym wyborem są domki narzędziowe. Wpisują się w stylistykę ogrodu, zapewniając przestrzeń, w której każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce. W ten sposób ogranicza się bałagan i zwiększa funkcjonalność.

Jak przechowywać narzędzia by służyły nam lata?

Narzędzia ogrodnicze narażone są na korozję i różne uszkodzenia, aby wydłużyć ich żywotność, dobrze jest znaleźć miejsce, w którym będą przechowywane, zwłaszcza po zakończeniu prac w ogrodzie, podczas jesiennej słoty czy zimowych mrozów. Dobrym miejscem na narzędzia i inne akcesoria ogrodnicze są domki narzędziowe. Wybierając domek, warto wziąć pod uwagę takie detale, jak okna, podłoga czy drzwi. Dach powinien mieć mocną konstrukcję, która zabezpieczy wnętrze przed deszczem i wilgocią. Na rynku dostępny jest cały szereg propozycji, ale która z nich będzie najlepsza?

Jaki domek narzędziowy wybrać?

Domki narzędziowe mogą być drewniane. Ta propozycja wydaje się dobrym wyborem, gdyż naturalny surowiec będzie pasował do niemal każdego rodzaju ogrodu. Ponadto, dobrze zaimpregnowane drewno jest niezwykle wytrzymałe i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, wiatr czy mróz. Jednakże, aby domek narzędziowy zawsze wyglądał jak nowy, należy go poddawać regularnym konserwacjom. Raz na kilka lat należy usunąć warstwę starego lakieru i zabezpieczyć go ponownie.

Domki narzędziowe z plastiku są dość praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają renowacji, jednakże z czasem, pod wpływem promieni słonecznych czy innych czynników atmosferycznych, mogą ulec przebarwieniom, a nawet całkiem wyblaknąć.

Metalowe domki narzędziowe to bardzo trwałe i funkcjonalne rozwiązanie. Jest jednak pewien minus, mianowicie stalowa blacha jest mało estetyczna, więc najlepiej taki domek umieścić w dobrze osłoniętym miejscu, z którego nie będzie go widać. Blach szybko się nagrzewa, więc latem w jego wnętrzu może być nieznośnie gorąco.