Rośliny i zioła od wieków wykorzystywane są do leczenia najróżniejszych chorób i schorzeń. Wśród takich naturalnych składników, cenionych od lat za swoje niezwykłe właściwości lecznicze, można wymienić oczar wirginijski, wykorzystywany w medycynie ludowej, a obecnie używany do produkcji środków leczniczych i kosmetyków.

Oczar wirginijski – zastosowanie

Konsumenci coraz częściej sięgają po naturalne preparaty, które wspomagają leczenie oraz korzystnie wpływają na stan skóry. Oczar wirginijski można zaliczyć do grupy produktów, po które chętnie sięgają nie tylko producenci kosmetyków. Ta pochodząca z terytorium Stanów Zjednoczonych roślina, obecnie uprawiana jest także w polskich ogrodach i używana jako środek zielarski. Oczar wirginijski wykorzystywany był do leczenia wielu chorób. Najczęściej sięgano po niego w przypadku:

– stanów zapalnych skóry

– obrzęków

– pojawienia się hemoroidów

– stanów zapalnych pochwy

– łojotoku

Obecnie po oczar wirginijski najchętniej sięgają osoby borykające się z trądzikiem. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne roślina wykorzystywana jest między innymi do produkcji kosmetyków pomagających w redukcji nadmiaru sebum i w złagodzeniu stanu zapalnego skóry.

Kosmetyki i preparaty lecznicze zawierające oczar wirginijski

Ze względu na swoje właściwości roślina wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Oczar wirginijski używany jest do produkcji toników, maści, olejków oraz kremów, które zmniejszają stany zapalne skóry i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Ziołowy napar pomoże też uszczelnić naczynia krwionośne. W związku z tym, oczar wirginijski polecany jest też w leczeniu hemoroidów. Hydrolat z oczaru doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji twarzy. Złagodzi podrażnienia, nawilży i uelastyczni skórę, a przy okazji oczyści ją i zredukuje zaczerwienia. Polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej, naczynkowej oraz skłonnej do podrażnień. Można go też używać jako składnika masek do twarzy.