Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, szczególnie u dzieci. Dlatego warto w domowej apteczce posiadać odpowiednie środki, które zapewnią dzieciom właściwe nawodnienie w sytuacjach takich jak długotrwała biegunka czy wymioty. Kiedy należy podać elektrolity dla dziecka? Jak wybrać te najlepsze?
Kiedy należy zastosować elektrolity dla dzieci?
Małe dzieci odwadniają się o wiele szybciej niż osoby dorosłe. Znoszą też ten stan gorzej niż dorośli. Niestety rodzice często bagatelizują problem odwodnienia, przez co w konsekwencji dzieci lądują w szpitalu. Elektrolity dla dzieci mają temu zapobiec i pomóc w utrzymaniu gospodarki wodno-elektrolitowej na właściwym poziomie. Do głównych przyczyn odwodnienia u dzieci zalicza się:
– długotrwałą biegunkę
– wymioty
– nadmierną potliwość
– zbyt małą podaż płynów
Odwodnienie to stan, w którym stan wody w organizmie jest na zbyt niskim poziomie. Nadmierne i długotrwałe odwodnienie może mieć tragiczne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, szczególnie w przypadku dzieci, kontrolowanie stanu organizmu, zwłaszcza przy chorobach układu pokarmowego, objawiających się wymiotami i biegunką. Warto podawać elektrolity dla dzieci już przy pierwszych symptomach odwodnienia, dbając też o podaż płynów.
Jakie elektrolity dla dziecka wybrać?
Do elektrolitów zalicza się związki takie jak sód, potas, magnez, wapń, żelazo oraz jonki (np. chlorkowy). Występują one naturalnie w ludzkim organizmie i odpowiadają między innymi za prawidłową pracę mózgu oraz mięśni. W przypadku odwodnienia, czyli utraty elektrolitów na skutek zbyt małej podaży płynów czy ich zbyt dużej utraty, należy ich stan uzupełnić, podając specjalne preparaty, czyli właśnie elektrolity dla dzieci. Te dobre będą słone, ze względu na zawartość soli mineralnych, których poziom trzeba uzupełnić. Im krótszy skład, tym lepiej. Ze względu na podrażniony układ pokarmowy dziecka, nie ma sensu dokładać mu dodatkowych, obciążających żołądek składników. Elektrolity dla dzieci można też przygotować w domu, używając do tego wody mineralnej, wzbogaconej np. miodem. W przypadku problemów żołądkowych, warto zrezygnować ze słodkich, gazowanych napojów, a w ich miejsce podać dziecku warzywa i owoce, które także są źródłem wody.