Nadchodzi wiosna i rozpoczął się sezon ogrodniczy! Kopanie, koszenie trawnika, chodzenie boso po łące – nic nowego nie jest takie, że ćwiczenia na świeżym powietrzu są zdrowe. Ale ogrodnictwo może zrobić znacznie więcej.

Tak – ogrodnictwo sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy do tego stopnia, że ​​jest nawet wykorzystywany jako terapia. Terapia ogrodnicza, która wykorzystuje ogrodnictwo do leczenia chorób fizycznych i psychicznych, istnieje w USA od wielu lat. Również w Europie w klinikach rehabilitacyjnych powstaje coraz więcej ogrodów. Nie chodzi tylko o ćwiczenia fizyczne. Zapach ziemi, świeżej trawy, ziół i kwiatów uwalnia hormony szczęścia. Liczne badania dowiodły teraz tego pozytywnego efektu. Dla właścicieli ogrodów nie ma nic lepszego niż zanurzenie rąk w pachnącej ziemi, obserwowanie kiełkujących kwiatów i zbiorów owoców i warzyw, które sam wyhodowałeś. I każdy może potwierdzić, że smakuje najlepiej,

Co jeśli nie masz ogrodu?

Szczęście w ogrodzie można zrealizować nawet w najmniejszym miejscu: na balkonie lub parapecie. Lekarze stwierdzili, że po zaledwie ośmiu minutach na skrzynce z ziołami lub kwiatami przed oknem ciśnienie krwi spada o dziesięć procent.
Oprócz kwiatów wiele rodzajów warzyw rośnie równie dobrze w pudełku balkonowym lub w doniczce, jak na zewnątrz w łóżku: na przykład pomidory, sałata, marchew lub truskawki. Od dawna istnieje wiele kreatywnych wskazówek dotyczących korzystania z nawet najmniejszej przestrzeni. Na przykład pionowe ogrody ziołowe, tak zwane „wieżyczki ziołowe”. Do mieszkania bez balkonu można kupić półkę na zioła. Możesz też wynająć szczęście. Łóżka można teraz wypożyczyć w pobliżu prawie wszystkich większych miast. Szczególnie młodzi ludzie odkrywają dla siebie ogrodnictwo miejskie. Ogród działkowy nie jest już burżuazyjny.

Kolory na tle zimowego błękitu

Szare dni ustawiały się w nieskończoność. Nasze oko pragnie światła i koloru. Instynktownie wiemy, że codzienny stres odchodzi, gdy wychodzimy na wieś. A kwiaty wzmacniają ten efekt! O tej porze roku w łóżkach kwitną krokusy, żonkile i bratki – niebieskie, żółte, kolorowe, roi się od pszczół i trzmieli. Po prostu dobrze jest zobaczyć wiele kolorów i powąchać kwiaty. Obecnie wiosną w ogrodach publicznych można podziwiać morze kwiatów. Zanurz się w pachnącej, kolorowej odmianie. Życzymy miłego relaksu !