Papa termozgrzewalna to jeden z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, wykonanie warstwy zabezpieczającej jest bezspoinowe, co przekłada się na estetykę i mniejsze nakłady pracy.

Papa termozgrzewalna – co to jest?

Papa termozgrzewalna to materiał izolacyjny używany do pokrywania dachów, zabezpieczania fundamentów, piwnic i innych elementów. Najważniejszym składnikiem jest osnowa, która sprawia, że papa jest odporna na rozciąganie, bardzo trwała i elastyczna. Osnowa może być włóknem szklanym, tworzywem poliestrowym albo konstrukcją hybrydową.

Papa termozgrzewalna jest szybka w montażu, co zdecydowanie skraca czas potrzebny do ukończenia budowy. Dodatkową zaletą są właściwości ognioodporne. Na uwagę zasługuje jej trwałość, gdyż papa służy średnio kilkadziesiąt lat. Na jej powierzchni nie występują pęknięcia będące skutkiem ubocznym działania wody, wiatru czy promieni słonecznych. Nie roztapia się, nie ulega zniszczeniu nawet w trakcie ostrego mrozu czy bardzo wysokich temperatur. Takie rozwiązanie jest dedykowane dachom o dużej powierzchni, gdyż przynosi świetne efekty.

Jedyną wadą, jaką można wskazać, jest pojawienie się wilgoci wewnątrz budynku, jednak dotyczy tylko przypadków, kiedy dach jest zaniedbywany.

Rodzaj pap termozgrzewalnych

Papy termozgrzewalne dostępne na rynku różnią się między sobą rodzajem użytego bitumu. Można zdecydować się na tradycyjne (zwykłe) papy, oksydowane oraz modyfikowane polimerami. Rodzaj bitumu warunkuje parametry papy, czyli ma bezpośredni wpływ na jej wykorzystanie. Biorąc pod uwagę przeznaczenie papy, możemy wyróżnić papę podkładową oraz wierzchniego krycia. Pierwszą z nich należy położyć pod ostatecznym pokryciem dachu i służy jako warstwa izolacyjna. W omawianym przypadku zastosowana posypka jest drobnoziarnista. Ten model, jak sama nazwa wskazuje, nie jest widoczny. Z kolei papa wierzchniego krycia to ostatnia warstwa, która pozostaje na poszyciu dachu. Widać ją, dlatego musi prezentować się estetycznie i być odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV. W praktyce oznacza to, że wykazuje parametry wyższe od papy podkładowej. Ten model ma grubszą posypkę i jest dostępny w różnych kolorach oraz wzorach.