Skóra każdego dnia narażona jest na działanie szkodliwych czynników. Dlatego też, chcąc mieć piękną i zdrową cerę, warto każdego dnia chronić ją i odpowiednio pielęgnować. Właściwa pielęgnacja skóry powinna być oparta o dobrze dobrane kosmetyki. Jak zadbać o swoją skórę, by przez lata cieszyć się jej zdrowym wyglądem?

Jak dobrać kosmetyki do rodzaju cery?

Pielęgnacja skóry zależy od rodzaju cery. Można określić go samodzielnie na podstawie cech charakterystycznych dla danej cery lub skorzystać z profesjonalnej pomocy kosmetologa, który przy pomocy odpowiednich narzędzi określi rodzaj i stan cery. Wyróżnia się:

– cerę naczynkową, dla której charakterystyczne są pojawiające się na twarzy naczynka oraz przesuszenie i zaczerwienienie

– cerę tłustą ze skłonnościami do zmian trądzikowych spowodowanych nadmiernym wydzielaniem serum zatykającego pory

– cerę suchą, skłonną do podrażnień i przesuszenia

– cerę mieszaną, która łączy cechy skóry suchej i tłustej. Suche miejsca to przede wszystkim poliki, podczas gdy przetłuszczeniu ulega tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda

Niektóre kobiety mogą też pochwalić się cera normalną, która nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji, poza codziennym nawilżeniem, natłuszczeniem oraz odżywieniem.

Codzienna pielęgnacja różnych rodzajów cery

Bez względu na rodzaj cery, należy dbać przede wszystkim o oczyszczanie skóry przed snem oraz rano. Oprócz usuwania pozostałości makijażu, warto też każdego dnia dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Tonik nawilżający może mieć też dodatkowe właściwości, takie jak oczyszczenie porów czy usunięcie nadmiaru serum w przypadku skóry tłustej. Raz na jakiś czas warto też wykonać peeling skóry, który dokładnie oczyści zatkane pory i pomoże usunąć resztki martwego naskórka, przygotowując skórę do dalszej pielęgnacji. Chcąc zapewnić skórze natychmiastowe odżywienie oraz nawilżenie, należy wybierać kosmetyki o skoncentrowanej formule, bogate w składniki takie jak kwas hialuronowy czy kolagen. Innowacyjne technologie, wykorzystywane przez producentów kosmetyków takich jak Kiehl’s, Strivectin czy La Roche, przyspieszają proces regeneracji skóry, nadając jej zdrowszy i młodszy wygląd. Warto raz na jakiś czas sięgnąć po serum, którego działanie będzie można odczuć szybciej niż działanie zwykłych kosmetyków do pielęgnacji cery.