Dziś chcemy zwrócić uwagę Państwa na jedną z pił stołowych, kompaktową przecinarkę TPS 350 Cobra Power. Wśród kilkudziesięciu maszyn tego rodzaju, ta piła do cięcia kostki wydaje się być zupełnie niepozorna.
Piła do cięcia kostki na mokro.
Może nie wyróżnia się ani szczególną długością cięcia, rozmiarem tarczy i mocą silnika, a więc maksymalną głębokością cięcia. Piła stołowa ta nie zawiera też szczególnie wielu finezyjnych rozwiązań tak jak to jest w przypadku wielu innych pił stołowych.
Dzięki temu jednak, jest być może najbardziej uniwersalną maszyną, która powinna być wyposażeniem każdej małej firmy wykonującej roboty brukarskie, murarskie czy małą architekturę.
Maszyna gotowa do pracy ma wymiary 96 x 67 x 125 cm, natomiast spakowana, to znaczy po wyjęciu nóg, jest niższa o 70 cm. Bez trudu więc zmieści się w większości bagażników samochodów typu kombi. Waży zaledwie 56 kg co sprawia, że transport poziomy nie sprawia żadnych trudności dla jednego pracownika. W łatwy sposób po prostu może przeciągać ją na kółkach transportowych zintegrowanych, podobnie jak uchwyty transportowe, z ramą maszyny.
Silnik elektryczny jednofazowy ma moc 2.2 kW. Rozpędza on tarczę tnącą o średnicy 350 mm do 2800 obrotów na minutę. Te parametry umożliwiają bardzo sprawne przecinanie praktycznie wszystkich ścieralnych materiałów budowlanych.
Równocześnie konstrukcja maszyny, w szczególności płaski silnik elektryczny oraz osłona tarczy pozwalają na przecinanie materiałów na maksymalną głębokość 110 mm. Dzięki temu możliwe jest
przecinanie kostki brukowej i obrzeży, cegły klinkierowej, palisad. Maksymalna długość cięcia wynosi dla tej maszyny 600 mm, co jest wartością w zupełności wystarczająca dla przewidzianych dla niej zastosowań. Sztywne prowadnice wózka roboczego osadzonego na wysokiej jakości łożyskach rolek tocznych zapewniają też długotrwałe osiąganie prostej linii cięcia. Przymiar kątowy, będący standardowym elementem wyposażenia ułatwia wykonywania cięć ukośnych.
Stosunek jakości do ceny
Piła stołowa do cięcia kostki TPS 350 jest atrakcyjna ekonomicznie, to jednak w jej konstrukcji wykorzystano kilka rozwiązań z wyższej półki. Wpłynęły one bardzo korzystnie na żywotność narzędzi czy komfort pracy.
Przede wszystkim system cięcia na mokro. Dla przeważającej części materiałów budowlanych dopuszczalne jest cięcie na mokro. Jest to sposób pracy godny polecenia głównie dlatego, że wydłuża żywotność narzędzi diamentowych, obniża więc koszty pracy. Ponadto, woda chłodząca i płucząca wiąże pył powstający ze startego materiału. Każdy, kto kiedykolwiek ciął na sucho, nawet tylko szlifierką kątową, wie jak jest to uciążliwe dla operatora i dla dla otoczenia. Posprzątanie nawierzchni, budynków, pojazdów czy innych przedmiotów z pyłu betonowego / ceglanego jest bardzo trudne i długotrwałe. Pył krzemionkowy, stanowiący większość przecinanego materiału, jest też szkodliwy dla zdrowia operatora i ludzi, a także dla maszyn w otoczeniu !
Precyzyjne cięcie kostki na mokro.
Dlatego przed rozpoczęciem pracy piłą do kostki brukowej TPS-350 należy napełnić jej wannę czystą wodą, co najmniej do poziomu powyżej korpusu pompki wodnej. Równocześnie z silnikiem głównym maszyny uruchamiany jest silniczek pompki wodnej. Tłoczy on wodę z wanny, przez plastikowe przewody do osłony tarczy. Tam, z tryskaczy po obu stronach tarczy woda wypływa pod ciśnieniem symetrycznie ( co ważne ! ) dopływając w miejsce cięcia. Woda z wypłukanym szlamem wraca do wanny i znów do pompki. W miarę upływu czasu ilość szlamu w wodzie zwiększa się. Dzięki zastosowanemu w tej maszynie specjalnemu kształtowi dna wanny dochodzi w niej do osadzania części szlamu. Pozwala to na wydłużenie czasu pracy i oszczędność wody. Koniecznym jest, aby po zakończeniu każdej zmiany roboczej wyjąć wannę z maszyny, usunąć z niej zamuloną wodę, a pompkę i cały układ przepłukać czystą wodą. Zaniedbanie tej obsługi bardzo szybko może spowodować uszkodzenie lub nawet zniszczenie pompki. Szlam osadzający się wokół wirnika pompki może doprowadzić do jego zablokowania i przepalenia uzwojenia silnika pompki. To właśnie pompki wodne są najczęściej wymienianymi elementami tej maszyny …
W TS-350 zastosowano rozwiązanie znacznie ułatwiające wymianę pompki. Szybko-złączę pozwalające też na odłączenie jej z układu elektrycznego, kiedy chcemy ciąć na sucho ( np. materiały ogniotrwałe ).
Na przewodzie zasilającym pompkę umieszczona została szczelna złączka elektryczna, którą w razie potrzeby można bardzo łatwo złączyć / rozłączyć.
Jak widać, TPS-350 jest maszyną ze wszech miar godną polecenia. Dodatkowym jej atutem jest bardzo dobry wskaźnik jakości do ceny.
Jaką tarczę zastosować?
O tym parametrze należy zawsze pamiętać także dokonując wyboru tarczy diamentowej stosowanej do pracy. Po pierwsze oczywiście, istotna jest specyfikacja podana przez producenta, dotycząca materiałów, do których przeznaczona jest tarcza. Ilość i kształt segmentów będą z kolei miały wpływ na szybkość cięcia oraz na cenę narzędzia. Z pewnością warto zwrócić uwagę na uwagi sprzedawcy, który powinien zachęcić użytkownika do wzięcia przy zakupie również parametrów innych, niż tylko cena.
Tarcze 350 mm z otworem głównym 25,4 mm są ogólnodostępne na rynku w ogromnym wyborze specyfikacji, jakości i ceny. Do cięcia kostki i obrzeży najlepiej sprawdziły się tarcze typu turbo Veyron i Viper. Polecane tarcze diamentowe z segmentami blokowymi natomiast Beton Gold XL i Beton Standard.