Pończochy uciskowe, określane również jako pończochy przeciwżylakowe to, obok podkolanówek i rajstop kompresyjnych, najpopularniejsza forma terapii żylaków i obrzęków nóg. Aby służyły nam przez dłuższy czas i jak najdłużej zachowały swoje zdrowotne właściwości, warto dowiedzieć się jak o nie dbać. Jak wygląda pielęgnacja pończoch uciskowych.

Pończochy przeciwżylakowe – dla kogo?

Obrzęki powstałe w wyniku problemów krążeniowych znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pomocne mogą okazać się pończochy przeciwżylakowe, które zaleca się stosować codziennie, zakładając je na cały dzień i pamiętając, aby zdjąć je przed nocnym odpoczynkiem. Bardzo ważne w przypadku osób, które przeszły skleroterapię (zabieg stosowany w leczeniu zmian naczyniowych takich jak np. żylaki), teleangiektazje (zabieg dotyczący pajączków) lub operację żylaków. Pończochy uciskowe doskonale sprawdzą się również w pracy biurowej cechującej się niską mobilnością, ponieważ pobudzają właściwy przepływ krwi, uniemożliwiając powstawanie zastojów żylnych lub podczas długich podróży, gdyż chronią przed powstawaniem skrzepów krwi i opuchnięciami.

Jak dbać o pończochy uciskowe – zakładanie i ściąganie

Pielęgnacja pończoch uciskowych przede wszystkim opiera się na sposobie ich zakładania i ściągania. Aby uchronić pończochy przeciwżylakowe przed przypadkowym zaciągnięciem, należy zdjąć zegarek, pierścionki i wszelaką biżuterię. Pończochy uciskowe powinno się zakładać rano, bezpośrednio po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka – osoby z problemami z układem krążenia w ciągu dnia mogą dostrzec narastające obrzęki kończyn, co utrudnia bezproblemowe i poprawne założenie pończochy. W przypadku gdy nie było możliwe ich założenie przed wstaniem z łóżka, należy założyć pończochy po kilkunastominutowym leżeniu z nogami usytuowanymi powyżej poziomu głowy.

Pończochy przeciwżylakowe pielęgnuje się również poprzez właściwy sposób zakładania ich na nogę. Dla wielu osób na początku stanowi to wyzwanie, jednak w praktyce nie jest to takie trudne i kilka powtórzeń pozwoli nabrać wprawy. Tak więc najlepszym sposobem zakładania pończoch uciskowych jest:

  • Włożenie jednej ręki do środka pończochy i chwycenie za piętę;
  • Kolejno chwytając piętę, należy wywinąć całą nogawkę na zewnątrz i pozostawić stopę w środku;
  • Następnie należy włożyć stopę do środka i sprawdzić, czy pięta i palce znalazły się we właściwym miejscu. Jeśli nie, koniecznie powinno się poprawić usytuowanie pończochy. Jest to bardzo istotny element, ponieważ kolejny krok opiera się na poprawnym rozmieszczeniu stopni kompresji na nodze.
  • Kolejno zaleca się naciąganie równomierne pończochy na nodze od dołu, wywijając ją jednocześnie na prawą stronę. Istotne, aby robić to stopniowo, bez szarpania za materiał, aby nie uszkodzić włókien.
  • Na koniec należy wygładzić materiał i rozprostować ewentualne fałdy. Warto zwrócić uwagę na nachodzenie się na siebie dzianiny, które może doprowadzić nie tylko do uczucia dyskomfortu, ale i może wywołać nadmierny ucisk.

W celu ściągnięcia pończochy uciskowej należy chwycić jej górną krawędź i stopniowo ściągać w dół. Istotne, aby robić to etapami i nie ciągnąć na siłę.