Czasy, kiedy człowiek miał dwie koszule na zmianę już dawno minęły, w związku z czym pojawił się problem odpowiedniego przechowywania odzieży.

Każdy z nas ma różne ubrania codzienne, odświętne, letnie i zimowe, piżamy, kurtki, płaszcze itd. Jeśli rodzina składa się z kilku osób, na dodatek kobiet, w mieszkaniu czy domu musimy wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na szafy i garderoby.

Kiedy mamy do dyspozycji niewielki metraż, zadanie to wcale nie będzie łatwe. Doskonałym pomysłem jest w takiej sytuacji zastosowanie szaf wnękowych oraz pojemnych pawlaczy. W przypadku, kiedy nasz dom jest obszerny, warto wydzielić osobne pomieszczenie na typową garderobę.

Aby nasze ubrania na długo zachowały swoją świetność, trzeba je nie tylko w odpowiedni sposób prać lub czyścić, ale także umiejętnie przechowywać. Wieszaki powinny być tak wyprofilowane, żeby rzeczy się nie deformowały ani nie wypychały. Ważne, żeby wyprasowane sztuki odzieży wisiały dość „luźno”, bo w przypadku, kiedy mamy w szafie ścisk i tak się pogniotą i przed założeniem będą wymagały ponownego prasowania. Zimowe swetry możemy latem ułożyć na wyższych, mniej dostępnych półkach, a futra i skóry trzeba przechowywać w odpowiedniej temperaturze i wilgotności oraz co pewien czas wietrzyć. Skarpetki i pończochy warto łączyć w pary specjalnymi klipsami, żeby uniknąć szukania pojedynczych sztuk.

Pościel i ręczniki należy prasować lub maglować przed ułożeniem w szafie, a doskonałym pomysłem jest przekładanie jej woreczkami z suszonymi ziołami. Istotna kwestia to także zabezpieczanie odzieży przed molami, ale nie koniecznie przy użyciu naftaliny, która dość nieprzyjemnie pachnie. Obecnie na rynku dostępne są znacznie skuteczniejsze preparaty. Nasze babcie często trzymały w szafach kasztany, które pochłaniały wilgoć i zapobiegały powstawaniu pleśni. Być może warto ten sposób wypróbować.

Porządek w szafach oraz odpowiednie przechowywanie ubrań znacznie ułatwia nam życie, ponieważ zawsze wiemy, gdzie szukać konkretnej rzeczy i mamy ją w każdej chwili gotową do założenia. Biorąc pod uwagę fakt, że ciągle się gdzieś spieszymy, ma to naprawdę spore znaczenie.