Problemy ze strony układu pokarmowego mogą mieć różne podłoże. Czasami są wynikiem złej diety, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że przyczyny należy doszukiwać się w chorobie. Zgaga bywa dokuczliwa, dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie się jej pozbyć.

Choroba czy nieprawidłowa dieta, czyli co powoduje zgagę

Zgaga jest jednym z najczęściej występujących problemów układu pokarmowego. Jej przyczyny są różne. Bardzo często zgaga jest objawem nieprawidłowej diety. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności obciąża układ pokarmowy, który przestaje prawidłowo funkcjonować, co objawia się między innymi cofaniem treści żołądkowej do przełyku. To z kolei wywołuje zgagę, czyli uczucie pieczenia w przełyku. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego odczuwać można też w klatce piersiowej i nadbrzuszu. Wśród pokarmów, które wywołują zgagę wymienia się:

– napoje zawierające kofeinę, czyli przede wszystkim kawę i herbatę

– napoje gazowane

– cytrusy zakwaszające organizm i zwiększające ryzyko cofania się kwasu solnego

– tłuste, ciężkostrawne potrawy obciążające układ pokarmowy

– ostre przyprawy, które podrażniają żołądek

Jeśli zgaga pojawia się niedługo po spożyciu posiłku, to najprawdopodobniej jej przyczyny należy szukać właśnie w złej diecie i aby pozbyć się palącego problemu, wystarczy zrezygnować z jedzenia potraw wywołujących zgagę. Jeśli mimo zmiany diety, zgaga pojawia się regularnie, to należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jej przyczyna może tkwić w chorobach o podłożu np. laryngologicznym.

Jak leczyć zgagę?

Oprócz zmiany diety na bardziej lekkostrawną i wyeliminowaniu z codziennego menu produktów podrażniających układ pokarmowy, warto też sięgnąć po zioła, które przyniosą ulgę w dolegliwościach trawiennych. Zaleca się pić napary z rumianku i mięty, ponieważ pobudzają one wydzielanie soków trawiennych, działają rozkurczająco oraz wiatropędnie. Warto też spróbować naparów z kminku i kopru włoskiego, który reguluje procesy trawienne. Na zgagę polecane są też preparaty takie jak Omeprazol, Ortanol Max czy Bioprazol. Ich działanie oparte jest o zmniejszenie wydzielania kwasu solnego, odpowiedzialnego za uczucie pieczenia w przełyku. Odpowiednia dieta, w połączeniu z przyjmowaniem leków regulujących wydzielanie kwasu solnego, powinny skutecznie pomóc w walce ze zgagą.