Wszyscy w podeszłym wieku pragną być sprawni fizycznie i psychicznie.  Ponieważ mobilność, witalność i zdrowie to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu . Jakość życia wzrasta, tym sprawniejszy jesteś, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Prawidłowe odżywianie

Podobnie jak w przypadku młodych ludzi, ważne jest przestrzeganie zrównoważonej diety w starszym wieku. Istnieje jednak znacząca różnica. Młodsi ludzie mają znacznie wyższy obrót kaloryczny niż osoby starsze. Dlatego zawsze należy uważać, aby nie spożywać zbyt dużej ilości węglowodanów. Pomaga tutaj jedzenie mniejszych porcji. Wiele jest nadal przyzwyczajonych do gotowania większych ilości. Ale to może szybko doprowadzić do znacznie większej liczby posiłków. I to pomimo faktu, że uczucie sytości osiąga się szybciej w starszym wieku. Należy również zauważyć, że w menu znajduje się jak najwięcej ważnych składników odżywczych. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i produkty mleczne powinny towarzyszyć każdego dnia. Ryba i mięso raz lub dwa razy w tygodniu.

Oprócz poczucia głodu, wraz z wiekiem zmniejsza się także pragnienie. Z tego powodu konieczne jest ciągłe zmuszanie się do picia. Szklanka zawsze wypełniona wodą lub herbatą zachęca do wypicia na stole czegoś więcej niż butelki wody. Plan może również pomóc ci pamiętać o tym, żeby się pić. Szklankę 200 ml na godzinę należy wypić – z łatwością możesz samemu udokumentować, co już zrobiono na liście.

Szybko zdaje sobie sprawę, że nawet w starszym wieku umie się dbać i dobrze się organizować. Wiele codziennych zadań wciąż można opanować samodzielnie, podczas gdy inne wymagają pomocy przyjaciół i członków rodziny. Alternatywnie, pomocna może być technicznie kompetentna pielęgniarka, która może zapewnić wsparcie w życiu codziennym.

Pozostań mobilny

Coraz więcej osób starszych korzysta z opieki asystenta pielęgniarskiego. Ale to nie znaczy, że żywotność i mobilność są tak ograniczone, że nie możesz już nic zrobić. Większość opiekunów może przekazywać szczególne wartości swoim zrelaksowanym podejściem do życia i aktywnie wspierać seniorów w utrzymywaniu formy w starszym wieku.

Umiarkowane ćwiczenia razem są bardziej zabawne i promują wytrwałość. To nie musi być sport wyczynowy. Razem możesz na przykład pójść na aqua aerobik lub poćwiczyć w domu. Nawet lekkie ćwiczenia, przeprowadzane codziennie, pomagają ciału nie rdzewieć, jak to się mówi. Sport promuje również umysł, ponieważ stymuluje wzrost nowych komórek nerwowych.

Nie bez powodu seniorzy, którzy mieszkają we własnych czterech ścianach i korzystają z pomocy opiekuna, są często bardziej mobilni i świecą swoją nowo odkrytą witalnością. Wiele agencji,  umieszcza opiekunów specjalizujących się w opiece domowej nad osobami starszymi. W wielu przypadkach możesz ćwiczyć swoje ciało i umysł małymi środkami i utrzymywać je zajęte.

Promuj kondycję w umyśle

Ci, którzy żyją sami w podeszłym wieku, nie nadwyrężają głowy. Tak łatwo jest utrzymać sprawność umysłową. Jednym z najprostszych sposobów są krzyżówki lub aktywne zgadywanie w telewizyjnych quizach. Myślenie i gry karciane oferują inną możliwość. To utrzymuje umysł w ruchu, centrum danych jest również zachęcane, a komunikacja z innymi uwalnia umysł.