Obszary domu, które są wilgotne, wilgotne lub całkowicie mokre, stanowią wyzwanie dla podłóg, ponieważ tak wiele materiałów podłogowych jest podatnych na pleśń, gnicie lub rozpad mechaniczny materiałów poddanych działaniu wilgoci.

Materiały organiczne i nieorganiczne na podłogi

Zasadniczo wykładziny podłogowe wykonane z materiałów nieorganicznych, takich jak tworzywa sztuczne, będą lepsze niż wykładziny zawierające materiały organiczne . Termin organiczny technicznie odnosi się do każdego materiału opartego na węglu i kiedyś żyjącego, ale gdy jest używany do opisu materiałów podłogowych, zwykle odnosi się do materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak lite drewno liściaste , drewno konstrukcyjne lub bambus , trawa. Poddane działaniu wilgoci materiały organiczne szybko zaczną się rozkładać i wkrótce mogą stać się żywicielem różnych pleśni i bakterii. Z drugiej strony większość materiałów nieorganicznych to produkty wykonane z syntetycznie rafinowanych chemikaliów i są one w dużej mierze odporne na działanie wilgoci.

Oczywiście nie wszystkie materiały podłogowe są w pełni organiczne lub nieorganiczne, a stosunek związków organicznych do nieorganicznych wpłynie na ich zdolność do wchłaniania wilgoci. Podłogi laminowane z tworzywa sztucznego mają syntetyczną powierzchnię, która jest w 100% nieorganiczna, ale grubsza warstwa podstawowa podłogi jest zwykle płytą pilśniową wykonaną z włókien drzewnych. Dlatego podłogi laminowane są zwykle złym wyborem w wilgotnych miejscach. Z drugiej strony bambus jest materiałem w pełni organicznym, ale ponieważ podłoga bambusowa składa się z dużej ilości żywic syntetycznych i klejów, w rzeczywistości stosunkowo dobrze radzi sobie z wilgocią w porównaniu z „nieorganicznymi” podłogami laminowanymi z tworzywa sztucznego.

Jedynym wyjątkiem od reguły jest wykładzina dywanowa . Z wyjątkiem stosunkowo rzadkich mieszanek wełny i bawełny, większość dywanów jest syntetyczna i całkowicie nieorganiczna. Ponieważ jednak wykładzina dywanowa zatrzymuje i zatrzymuje wilgoć, jest to bardzo zły wybór w wilgotnych miejscach.

Dobre wykładziny podłogowe do miejsc wilgotnych / mokrych

Wszystkie wykładziny z tej kategorii zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią. Wszystkie materiały są w 100% wodoodporne. Te wykładziny podłogowe można z powodzeniem stosować w kuchniach , łazienkach rodzinnych i piwnicach.

  • Płytka porcelanowa : Płytka porcelanowa to forma płytek ceramicznych często stosowana w prysznicach, wannach, basenach i innych obszarach czystej wody. Materiał ten jest wysoce odporny na intensywną wodę, dzięki bardzo drobnym glinkom i wysokim temperaturom wypalania zastosowanym przy jego tworzeniu. Płytki porcelanowe mają współczynnik wchłaniania wody wynoszący 0,5% lub mniej, zgodnie z definicją Amerykańskiego Towarzystwa Badań i Materiałów (ASTM) C373. Płytki porcelanowe są prawdopodobnie najlepszym materiałem na chronicznie wilgotne miejsca, pod warunkiem, że fugowane szwy są odpowiednio konserwowane. Pęknięte szwy fugi mogą stanowić drogę do przedostania się wilgoci do podłoża.
  • Płytki ceramiczne : Podobnie jak w przypadku porcelany, zwykłe płytki ceramiczne są doskonałym wyborem w miejscach, w których występują kałuże lub stojąca woda. Jedyna różnica polega na tym, że nieporcelanowe płytki ceramiczne mają nieco wyższy współczynnik wchłaniania wody, chociaż zazwyczaj nie stanowi to problemu. Podobnie jak w przypadku porcelany, słabym punktem płytek ceramicznych nie jest sama płytka, ale fugowane szwy między płytkami.
  • Winyl w arkuszach : winyl w arkuszach to w 100% wodoodporna powierzchnia. Zwykle ma bardzo mało, jeśli w ogóle, szwów, które umożliwiają przenikanie wody do podłoża.
  • Luksusowe panele podłogowe winylowe (LVF) : Luksusowe podłogi winylowe (LVF) są dostarczane w postaci długich pasów desek, zwykle o szerokości 7 cali i długości 48 cali. Stolarka typu „zamknij i złóż” zapewnia dość szczelne uszczelnienie przed wodą. Cała warstwa podłogi, łącznie z rdzeniem, jest całkowicie wodoodporna, dzięki czemu jest to o wiele lepsza podłoga do pomieszczeń mokrych niż podłoga laminowana z tworzywa sztucznego. Luksusowy winyl plasuje się nieco za płytami winylowymi i płytkami ceramicznymi, ponieważ szwy między deskami czasami pozwalają wodzie przedostać się do podłoża, zwłaszcza jeśli instalacja nie jest idealna.
  • Płytki winylowe : Płytki winylowe, podobnie jak inne elastyczne podłogi tutaj, są w 100% wodoodpornym materiałem. Jednak wiele szwów w układaniu płytek zapewnia więcej możliwości przedostawania się wody do podłoża.
  • Beton : odpowiednio uszczelnione beton jest doskonały przed wodą . Niegdyś rzadki, z wyjątkiem powierzchni użytkowych, beton zyskuje na popularności w pomieszczeniach mieszkalnych dzięki nowym opcjom kolorowania i teksturowania.

Złe pokrycie podłogowe w miejscach wilgotnych lub mokrych

Wykładziny z tej kategorii w ogóle nie powinny być stosowane w pomieszczeniach mokrych. Jeśli jest zainstalowany, robisz to na własne ryzyko.

  • Lite drewno liściaste (wykończone na miejscu) : Podłogi z litego drewna liściastego, szczególnie parkiet lub w wersji na pióro i wpust, nie będą działać w środowiskach poniżej poziomu gruntu, takich jak piwnice. I zdecydowanie odradza się to w łazienkach, w których dominuje woda. Gdy podłogi z twardego drewna zostaną nasiąknięte wodą, można je uratować , ale nigdy nie będą tak dobre, jak nowe. Wykończone na placu budowy drewno liściaste jest nieco lepsze pod względem ochrony przed wilgocią niż gotowe podłogi drewniane, ponieważ szczeliwo wypełnia szwy i zapewnia ochronę przed przenikaniem wody do podłoża.
  • Lite drewno liściaste (wstępnie wykończone) : wstępnie wykończona podłoga, która jest fabrycznie bejcowana i wykończona, ma wszystkie wady litego drewna twardego i jest jeszcze bardziej podatna na przenikanie wilgoci między deskami, ponieważ nie zastosowano płynnej warstwy wykończeniowej w celu wypełnienia szwów po instalacji. Ponadto krawędzie wstępnie wykończonego twardego drewna często są fazowane, co w rzeczywistości może kierować wodę do szwów.
  • Wykładzina : po prostu złym pomysłem jest instalowanie wykładziny w łazienkach i innych wilgotnych miejscach. Po zmoczeniu dywan wysycha bardzo powoli, sprzyjając rozwojowi pleśni i pleśni. Wykładziny dywanowe wykonane z materiałów sztucznych, takich jak olefina i poliester, są tylko nieznacznie lepsze niż wełna w wilgotnych miejscach. Generalnie, bez względu na rodzaj materiału, z którego wykonana jest wykładzina, nie należy jej instalować w miejscach mokrych lub nawet półmokłych. Jeśli wykładzina w piwnicy jest absolutnie potrzebna, należy ją podnieść z podłogi płyty za pomocą podniesionego podłoża z podkładów i sklejki lub paneli DRIcore .