Czyste okna to często punkt honoru prawdziwej Pani Domu, ale dla wielu osób to prawdziwe utrapienie. Nawet jeśli nie przykładamy do porządków większej wagi na co dzień ponieważ nie mamy na to zbyt wiele czasu, niestety przynajmniej kilka razy do roku musimy okna umyć. Jak to zrobić, żeby się nie namęczyć i uzyskać idealny efekt?

Sposobów na mycie okien jest mnóstwo i tak naprawdę nie jest ważne, który z nich wybierzemy. Liczy się przede wszystkim końcowy rezultat naszych wysiłków, czyli lśniące szyby bez smug i plam oraz czyste ramy okienne. Po kilku próbach zazwyczaj sami opracowujemy własną metodę, ale warto czasem skorzystać ze wskazówek innych.

Wiele osób do dziś myje okna babcinym sposobem, czyli używając starych gazet. Najpierw usuwamy nimi zabrudzenia na mokro (wodą z dodatkiem detergentu lub nawet octu), a potem polerujemy na sucho. Teoretycznie farba drukarska powinna się rozmazywać na szybach, ale wcale tak się nie dzieje. Jeżeli ktoś raz wypróbuje tą technikę, często pozostaje jej wierny na lata, bo gazetami można umyć okna szybko i sprawnie pod warunkiem, że wiemy jak się do tego zabrać.

Równie popularne jest stosowanie do czyszczenia okien nowoczesnych, specjalnych płynów ze spryskiwaczami od razu pieniącymi detergent, dzięki czemu można ich używać bez wody. Ważne jednak, żeby wybrać do polerowanie odpowiednią szmatkę. Nie może być sztywna z grubymi szwami, ponieważ łatwo moglibyśmy zarysować szkło. Najlepiej sprawdzają się miękkie tkaniny, dobrze ściągające wodę i brud, takie jak np. ircha czy mikrofibra. W sklepach z pewnością znajdziemy specjalne ścierki przeznaczone do okien.

Niektórzy myjąc okna stosują nieco bardziej oryginalne metody, jak chociażby dolewanie do wody  płynu do płukania tkanin lub gliceryny. Dzięki temu na powierzchni szyby powstaje niewidoczna powłoka, która zapobiega osiadaniu kurzu. Poza tym przez pewien czas okno ładnie pachnie, a zapach uwalnia się intensywniej pod wpływem słońca.

Największym utrapieniem podczas czynności mycia okien jest powstawanie smug, które pojawiają się niestety niezależnie od zastosowanej metody. Dlatego też nigdy nie powinniśmy czyścić szyb w ostrym słońcu – wtedy woda z detergentem bardzo szybko wysycha i trudno nam wypolerować szklane powierzchnie. Znacznie łatwiej i szybciej uporamy się z myciem okien w pochmurny dzień lub rano czy wczesnym wieczorem.